Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-178/216/06/MC
z 5 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-178/216/06/MC
Data
2006.07.05



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt kupiecki
należności nieściągalne
odszkodowania
opcja
otrzymanie
przeniesienie prawa
przychody ewidencjonowane
przychody należne
przychód
ryzyko
umowa ubezpieczenia
windykacja należności
wypłata
zaliczenie


Pytanie podatnika
Czy otrzymanie od Ubezpieczyciela, zgodnie z Umową Ubezpieczenia ryzyka kredytu kupieckiego z opcją windykacji należności, odszkodowania z tytułu nieściągalnych należności handlowych nie powoduje skutków podatkowych u Spółki - odszkodowanie nie stanowi przychodu, kosztem uzyskania przychodu nie są należności Spółki w części, w jakiej z mocy prawa przeszły na Ubezpieczyciela?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 16 maja 2006 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 18 maja 2006 r.)

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, ż Spółka N z siedzibą w Warszawie prowadzi działalność w zakresie importu, dystrybucji oraz promocji produktów fotograficznych N.

W celu ograniczenia ryzyka gospodarczego Spółki związanego z nieściągalnymi należnościami handlowymi Spółka zawarła z Towarzystwem Ubezpieczeniowym S. A. z siedzibą w Warszawie ("Ubezpieczyciel") umowę ubezpieczenia ryzyka kredytu kupieckiego z opcją windykacji należności. Warunki, na jakich zawarto wyżej wymienioną umowę, zostały uregulowane w następujących dokumentach:

- Szczególne Warunki Ubezpieczenia Ryzyka Kupieckiego z Opcją Windykacji Należności 2004 wraz z załącznikami ("SWU"),

- Ogólne Warunki Ubezpieczenia Ryzyka Kupieckiego z Opcją Windykacji Należności 2004 ("OWU"),

- Dodatkowe Uzgodnienia.

Powyższe dokumenty wraz z Polisą wystawioną w dniu 14 lipca 2004 r., Deklaracją Wstępną oraz Wnioskiem Ubezpieczeniowym składają się na umowę ubezpieczenia ryzyka kredytu kupieckiego z opcją windykacji należności ("Umowa ubezpieczenia").

Stosownie do postanowień Umowy Ubezpieczeniowej Spółka jest obowiązana do zapłaty składki ubezpieczeniowej, natomiast Ubezpieczyciel jest obowiązany do wypłaty Spółce odszkodowania w przypadku, gdy nie otrzyma ona zapłaty należności handlowych od kontrahenta w wyniku prawnie potwierdzonej bądź faktycznej niewypłacalności kontrahenta. Odszkodowanie wypłacane przez Ubezpieczyciela wynosi co do zasady 85% kwoty brutto należności, tj. wraz z podatkiem VAT. Pozostałe 15% kwoty brutto należności stanowi udział własny Spółki i nie podlega wypłacie przez Ubezpieczyciela.

Zgodnie z postanowieniami Umowy Ubezpieczenia, wraz z wypłatą Spółce odszkodowania, na Ubezpieczyciela przechodzą wszelkie prawa Spółki związane z nieściągalną wierzytelnością do wysokości 85% kwoty brutto wierzytelności objętej odszkodowaniem. Wynika to między innymi z §13 pkt 1 OWU, zgodnie z którym "Wszelkie prawa Ubezpieczającego, do wysokości wypłaconego odszkodowania, w stosunku do klienta albo innej osoby trzeciej wraz z ustanowionymi zabezpieczeniami, z chwilą zapłaty odszkodowania z mocy prawa przechodzą na Ubezpieczyciela".

W okresie obowiązywania Umowy Ubezpieczenia (tj. w dniach od 1 lipca 2004 r. do dnia 30 czerwca 2005 r.) Spółka wystawiła na rzecz jednego z kontrahentów faktury z tytułu sprzedaży towarów na łączną kwotę 2.631.212,46 PLN. Kwoty wynikające z przedmiotowych faktur zostały zaliczone przez Spółkę do jej przychodów należnych zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednakże, ze względu na upadłość kontrahenta, Spółka nie otrzymała zapłaty powyższych należności, w związku z czym wystąpiła do Ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. Po dokonaniu weryfikacji należności zgłoszonych przez Spółkę, Ubezpieczyciel, biorąc pod uwagę postanowienie Umowy Ubezpieczeniowej, zgodził się na objęcie odszkodowaniem należności Spółki w łącznej wysokości 2.500.346,42 zł. W konsekwencji, po wyłączeniu udziału własnego Spółki, Ubezpieczyciel wypłacił Spółce odszkodowanie w kwocie 2.125.294,46 PLN. Jednocześnie, zgodnie z postanowieniami Umowy Ubezpieczenia, wszelkie prawa Spółki w stosunku do należności objętych odszkodowaniem do wysokości wypłaconego odszkodowania z mocy prawa przeszły na Ubezpieczyciela.

W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym Spółka zwraca się o potwierdzenie, że w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych otrzymanie od Ubezpieczyciela odszkodowania wynikającego z Umowy Ubezpieczenia nie powoduje żadnych skutków podatkowych dla Spółki. W szczególności kwota otrzymanego odszkodowania nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Konsekwentnie, kosztu uzyskania przychodu nie będą stanowiły należności Spółki w części, w jakiej z mocy prawa przeszły na Ubezpieczyciela. Zdaniem Wnioskodawcy, należności handlowe z tytułu dostaw towarów na rzecz kontrahenta stanowią przychód należny Spółki zgodnie z zasadami wyrażonymi w art. 12 ust. 3 oraz art. 12 ust. 3a updop. Ponieważ z chwilą wypłaty odszkodowania przez Ubezpieczyciela wygasają prawa Spółki do należności objętych ubezpieczeniem do wysokości wypłaconego odszkodowania, wypłatę odszkodowania należy de facto traktować jako spłatę przez Ubezpieczyciela nieściągalnych należności handlowych, które zostały uprzednio rozpoznane przez Spółkę jako jej przychód należny. W konsekwencji, w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, otrzymanie od Ubezpieczyciela odszkodowania, wynikającego z Umowy Ubezpieczenia, nie powoduje żadnych skutków podatkowych dla Spółki. W szczególności kwota otrzymanego odszkodowania nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Konsekwentnie kosztu uzyskania przychodu nie będą stanowiły należności Spółki w części, w jakiej z mocy prawa przeszły na Ubezpieczyciela.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami uznając stanowisko Spółki za prawidłowe informuje, co następuje:

Przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej updop - precyzyjnie określają sposób ustalenia momentu powstania przychodu. W myśl art. 12 ust. 3 updop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a w/w ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1. wykonano usługę, zbyto prawo majątkowe lub

2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

W świetle powyższego, w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym Spółka postąpiła prawidłowo zaliczając do przychodów należnych kwoty wynikające z wystawionych przez nią faktur z tytułu sprzedaży towarów. Generalną bowiem zasadą wynikającą z art. 12 ust. 3a updop jest, że przychód powstaje w dacie wystawienia faktury niezależnie od tego, czy odbiorca uregulował należność wynikającą z faktury, czy też nie.

Stosownie do zawartej przez Spółkę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym S. A. Umowy Ubezpieczenia ubezpieczyciel jest obowiązany do wypłaty Spółce odszkodowania w sytuacji, gdy nie otrzyma ona zapłaty należności handlowych od kontrahenta w wyniku prawnie potwierdzonej bądź faktycznej niewypłacalności kontrahenta. Wraz z wypłatą odszkodowania do wysokości objętej odszkodowaniem, tj. 85%, na Ubezpieczyciela przechodzą wszelkie prawa Spółki związane z nieściągalną wierzytelnością.

W ocenie Naczelnika tutejszego organu podatkowego, w przedstawionym stanie faktycznym na skutek wypłaty Spółce przez Ubezpieczyciela odszkodowania zobowiązanie dłużnika wobec Spółki w wysokości 85% wygasa. Ubezpieczyciel przejął bowiem na siebie obowiązek uregulowania w/w wierzytelności i dokona tego wypłacając Spółce odszkodowanie w wysokości 85% należnej jej wierzytelności.

W ostatecznym rozliczeniu danego zdarzenia gospodarczego wartość wierzytelności uprzednio zaliczonej do przychodów należnych nie ulegnie zmianie. Późniejsza zapłata przez Ubezpieczyciela na rzecz Spółki należności, która została już zaliczona do przychodów podatkowych Spółki nie spowoduje konieczności ponownego zaliczania jej do przychodów. Uregulowanie części tej wierzytelności przez Ubezpieczyciela zgodnie z warunkami zawartej Umowy Ubezpieczenia Ryzyka Kredytu Kupieckiego z opcją Windykacji Należności, nie spowoduje dla Spółki obowiązku wykazania otrzymanego z tego tytułu odszkodowania jako przychodu podlegającemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Spółka bowiem kwotę należności wykazała już jako przychód należny w momencie wystawienia faktury.

Jednocześnie należy zauważyć, że nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu należności Spółki w części, w której z mocy prawa przeszły na Ubezpieczyciela.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez Pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika. Naczelnik tutejszego organu podatkowego zaznacza, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji pominął jako niedotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego wszelkie wyliczenia liczbowe.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 PLN (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej - t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj