Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-415/15/06/AG
z 5 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-415/15/06/AG
Data
2006.07.05



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
kontrakt menedżerski
przychód z działalności wykonywanej osobiście
stawki ryczałtu
stosunek pracy
stosunek służbowy
zagraniczna osoba fizyczna


Pytanie podatnika
  1. Czy sprawowanie funkcji Prezesa Zarządu musi być potwierdzone jeszcze inną umową ?
  2. Czy opodatkowanie przychodów Prezesa na podstawie art. 13 pkt 7 i art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe ?
  3. Czy w powyższym stanie faktycznym można z Prezesem Zarządu zawrzeć kontrakt menedzerski ?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przychodów osiąganych przez fizyczną osobę zagraniczną powołaną na funkcję Prezesa Zarządu, o których mowa w art. 13 pkt 7 zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 11.05.2006 r. (data wpływu 16.05.2006 r.), uzupełnionym na wezwanie tut. organu pismem z dnia 12.06.2006 r. (data wpływu 13.06.2006 r.) Spółka z o.o. zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej sposobu rozliczania przychodów osiąganych przez Prezesa Zarządu Spółki, będącego zagraniczną osobą fizyczną na podstawie art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26.07.1991 r . o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, na podstawie Uchwały Zgromadzenia Wspólników, na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki powołano zagraniczną osobę fizyczną, która na terytorium Polski przebywa na podstawie zezwolenia wydanego przez Wojewodę Łódzkiego, na czas oznaczony - 1 rok. Osoba ta posiada również zezwolenie na pracę dla Spółki o treści "cudzoziemiec będzie wykonywał pracę jako prezes zarządu". Zatem osoba fizyczna zagraniczna osiąga przychody, o których mowa w art. 13 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Wnioskodawca zwraciła się z pytaniami:

  1. Czy sprawowanie funkcji Prezesa Zarządu musi być potwierdzone jeszcze inną umową ?
  2. Czy opodatkowanie przychodów Prezesa na podstawie art. 13 pkt 7 i art. 29 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym jest prawidłowe ?
  3. Czy w powyższym stanie faktycznym można z Prezesem Zarządu zawrzeć kontrakt menedżerski ?

Zdaniem wnioskodawcy z przepisów prawa podatkowego nie wynika obowiązek zawierania umowy na pełnienie funkcji prezesa zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wynagrodzenie to będzie opodatkowane na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W opisanym stanie faktycznym z Prezesem Zarządu Spółki można zawrzeć kontrakt menedżerski. Opodatkowanie przychodów nastąpi wówczas na podstawie art. 13 pkt 9 ww. ustawy.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż w przedmiotowej sprawie istotne znaczenie będą miały przepisy ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).Zgodnie z art. 201 § 4 Kodeksu członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoływany i odwoływany jest na podstawie uchwały wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Czynnością niezbędną do pełnienia funkcji członka zarządu jest więc powołanie, na skutek którego powstaje stosunek organizacyjny pomiędzy członkiem zarządu a spółką, stanowiący podstawę do wykonywania tej funkcji. Zasady wykonywania w spółce określonych czynności przez członka jej zarządu mogą być uregulowane również w umowie o pracę lub w umowie cywilnoprawnej np. w umowie zlecenia, czy w umowie menedżerskiej. Nie jest to jednak wymóg konieczny lecz dopuszczalny. Zasady te dotyczą wszystkich członków zarządu, niezależnie od tego, czy są oni osobami fizycznymi, o których mowa w art. 3 ust. 1, cz też osobami fizycznymi o których mowa w art. 3 ust. 2a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do postanowień art. 13 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych zalicza się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy. Do przychodów tych należy wynagrodzenie otrzymywane w związku z pełnieniem funkcji na podstawie samego aktu powołania, czyli bez nawiązywania odrębnego stosunku wynagrodzenia (pracowniczego lub niepracowniczego), ale również każde inne świadczenie otrzymywane w związku z pełnieniem funkcji. Postanowienia art. 13 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmują zakresem podmiotowym członków organów wykonawczych, nadzorczych lub stanowiących każdej osoby prawnej, bez względu na status tej osoby, strukturę własności, jej formę organizacyjną, sposób powoływania członków tych organów. Opodatkowanie przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, z działalności określonej w art. 13 pkt 7 ustawy, przez osoby zagraniczne, o których mowa w art. 3 ust. 2a ww. ustawy następuje na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, który nakazuje stosowanie zryczałtowanej 20% stawki podatku. Art. 29 ust. 2 ww. ustawy nakazuje jednak stosowanie powyższych zasad z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W przypadku dokonywania wypłat (świadczeń) lub stawiania do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4 , 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5, płatnicy obowiązani są na podstawie:

  1. art. 41 ust. 4 ww. ustawy pobierać zryczałtowany podatek,
  2. art. 42 ust. 1 ww. ustawy przekazać pobrany podatek, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, oraz sporządzić deklaracje wg określonego wzoru (PIT-8A),
  3. art. 42 ust. 2 pkt 2 i ust. 6 ww. ustawy sporządzić i przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, imienne informacje o wysokości przychodu, sporządzone wg ustalonego wzoru (IFT-1/IFT-1R).

Ponadto tutejszy organ informuje, że źródłem przychodów członków zarządów może być nie tylko stosunek powołania przez spółkę, lecz również odrębna umowa związana ze stosunkiem pracy, czy też stosunkiem służbowym (art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy), umowa zlecenia (art. 13 pkt 8 ustawy), czy też umowa o świadczenie usług np. umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem lub kontrakt menedżerski (art. 13 pkt 9 ustawy). Wybór formy prawnej, dzięki której członek zarządu wykonuje swoje czynności wykonawczo-zarządzające, pozostawiony jest wyłącznie spółce. W świetle powyższego, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi uznaje stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11.05.2006 r. - za prawidłowe - stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj