Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim
PPE3/443-14/06
z 24 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPE3/443-14/06
Data
2006.07.24



Autor
Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
budynki zbiorowego zamieszkania
roboty budowlano-montażowe
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do zastosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług na roboty budowlane w domu przeznaczonym na stałe mieszkanie dla dzieci?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 § 1 w związku z art.14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim postanawia uznać stanowisko Placówki w Radzyniu Podlaskim zawarte w złożonym w dniu 18.07.2006 roku wniosku w sprawie zastosowania wysokości stawki podatku od towarów i usług na roboty budowlane w domu przeznaczonym na stałe mieszkanie dla dzieci za prawidłowe z obowiązującym stanem prawnym.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 18.07.2006 r. Dyrektor Placówki w Radzyniu Podlaskim zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie odnośnie zastosowania wysokości stawki podatku od towarów i usług na roboty budowlane w domu przeznaczonym na stałe mieszkanie dla dzieci

Przedstawiając stan faktyczny Dyrektor Placówki poinformował, że zakres remontu opisanego we wniosku domu obejmuje wymianę pokrycia dachowego, przebudowę poddasza, ocieplenie budynku, izolację hydrologiczną, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz zamontowanie alarmów.

Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie wnioskodawca uważa, że opodatkowanie wymienionych wyżej robót budowlanych w domu przeznaczonym na stałe mieszkanie dla dzieci winno wynosić 7%.

Odnosząc się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim wyjaśnia:

Zgodnie z przepisem § 5 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.nr 97, poz.970 z późn.zm.) stawkę podatku od towarów i usług wymienioną w art.41 ust.1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku VAT obniża się do wysokości 7% dla towarów wymienionych w załączniku nr 1 tego rozporządzenia. Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. w sprawie zmiany rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.nr 17, poz.150) wyżej wymieniony załącznik nr 1 został rozszerzony o dodatkowy katalog usług opodatkowanych 7% obniżoną stawką podatku VAT o budowę, remonty i bieżącą konserwację budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130) tj.:1)domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,2)budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

Ponieważ domy mieszkalne dla dzieci sklasyfikowane zostały w PKOB w sekcji 1 budynki w grupie 113 jako budynki zbiorowego zamieszkania i wymienione zostały w pozycji 20 załącznika nr 1 wyżej wymienionego rozporządzenia, a więc w oparciu o wymienione wyżej przepisy roboty budowlane prowadzone w tym budynku opodatkowane będą 7% stawką podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak na wstępie.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, oraz nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim.

W przypadku składania zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł. od zażalenia oraz 50 gr. od każdego załącznika. Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art.222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj