Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opocznie
US
z 12 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US - 415/23/06/int
Data
2006.05.12



Autor
Urząd Skarbowy w Opocznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku
ulga remontowa
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy zgromadzone środki w kasie mieszkaniowej wycofane w 2005 r. i wydatkowane na remont i modernizację mogą w całości stanowić podstawę do odliczenia w ramach ulgi remontowej ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku o dzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 13 lutego 2006 roku (data wpływu do tut. Organu Podatkowego) w kwestii dotyczącej prawa do odliczenia wydatków w ramach ulgi remontowej.

Pismem z dnia 13 lutego 2006 roku (data wpływu do tut. Organu Podatkowego), zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opocznie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.
Z treści zapytania wynika, że w grudniu 2001 roku podpisał Pan na 36 miesięcy umowę na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej i w związku z tym korzystał Pan z odliczenia od podatku 30% faktycznie wpłaconych kwot na kasę mieszkaniową.Następnie w styczniu 2005 roku wycofał Pan zgromadzone środki z kasy mieszkaniowej i wydatkował je Pan w całości do końca 2005 roku zgodnie z celami systematycznego oszczędzania określonymi w umowie dotyczącej systematycznego oszczędzania w następujący sposób:
- część na spłatę kredytu zaciągniętego na mieszkanie zakupione na rynku pierwotnym w 2004 roku,
- pozostałą część na remont w/w mieszkania.
Wydatki na remont dokonywane były po dacie otrzymania tytułu prawnego do w/w mieszkania i udokumentowane zostały fakturami VAT.
Pytanie Pana dotyczy tego czy:
- zgromadzone środki w kasie mieszkaniowej wycofane w 2005 roku i wydatkowane na remont mieszkania mogą w całości stanowić podstawę do odliczenia w ramach ulgi remontowej.
Zdaniem Pana, obliczony w zeznaniu za 2005 rok podatek według skali podatkowej będzie mógł być zmniejszony o kwotę ulgi remontowej w ramach obowiązujących limitów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie stwierdza co następuje

Stosownie do postanowień art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 01 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27 a ust. 1 pkt 2 ustawy z ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dochodowego dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 01 stycznia 2002r. do upływu określonego przed 01 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Na tej podstawie można było pomniejszyć kwotę podatku dochodowego o 30% kwoty wydatków poniesionych na systematyczne gromadzenie oszczędności. Kwota ta nie mogła jednak przekroczyć 6% kwoty, o której mowa w art. 27 a ust. 2 ww. ustawy.
W świetle przepisów art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 133, poz. 654 i z 1996r. Nr 106, poz. 496) celami mieszkaniowymi w rozumieniu powyższej ustawy są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy, wydatki między innymi na remont domu albo lokalu mieszkalnego, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż wycofana kwota zgromadzonych oszczędności po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, tj. w części na remont lokalu mieszkalnego.

W myśl art. 27 a ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2002r. (wtedy, gdy obowiązywała "duża ulga budowlana") w przypadku, gdy podatnik korzystał z odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności i oszczędności te wydatkował zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na tym rachunku był zobowiązany, kwoty przysługującej ulgi, pomniejszyć o kwoty odliczeń dokonanych z tytułu posiadania rachunku w kasie.

Tak więc obowiązek dokonania zmniejszenia spoczywał na tych podatnikach, którzy korzystali z odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie, a zgromadzone oszczędności wydatkowali na cele mieszkaniowe, stanowiące jednocześnie tytuł do odliczeń, między innymi na remont budynku lub lokalu mieszkalnego. W takim przypadku kwotę ulgi z tytułu poniesienia wydatków remontowych zmniejszało się o kwoty dokonanych odliczeń z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Natomiast na podstawie art. 1 cyt. wyżej ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymał nowe brzmienie. Powyższy przepis - art. 27a nie nakładał na podatników, którzy wycofane oszczędności z kasy mieszkaniowej, po określonym terminie, wydatkowali na remont lub modernizację lokalu lub budynku mieszkalnego począwszy od 01 stycznia 2002r., a następnie dokonali odliczeń od podatku dochodowego z tego tytułu, obowiązku dokonywania pomniejszenia o wcześniej dokonane odliczenia z racji gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej.
Podsumowując należy stwierdzić, iż tutejszy Organ Podatkowy podtrzymuje Pana pogląd, iż podatnicy finansujący remont mieszkania ze środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej mają prawo do odliczenia od podatku dochodowego pełnej kwoty ulgi remontowej, bez konieczności pomniejszania jej o dokonane wcześniej odliczenia z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Powyższe postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego uwzględnionego przez stronę we "własnym stanowisku" zawartym w tym wniosku i traci moc z chwilą zmiany przepisów jego dotyczących.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj