Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/423-59/06/41163
z 24 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/423-59/06/41163
Data
2006.05.24



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
banki
odsetki
podatek ryczałtowy


Pytanie podatnika
Czy należy obniżyć zryczałtowany podatek z tyt. odsetek od środków na rachunkach bankowych w związku z uwzględnieniem zwróconych kwot odsetek, od których we wcześniejszym okresie pobrano zryczałtowany podatek i przekazano na rachunek urzędu, za miesiące, w których likwidowane są lokaty przed terminiem ich zapadalności (w PIT-8A).


P o s t a n o w i e n i e

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 3 kwietnia 2006 r. znak: ZGK/28/2006 (data wpływu do urzędu: 7 kwietnia 2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 25 kwietnia 2006 r. znak: ZGK/39/2006 (data wpływu do urzędu: 28 kwietnia 2006 r.) oraz pismem z dnia 12 maja 2006 r. znak: ZGK/42/06 przesłanym faksem (data wpływu do urzędu: 16 maja 2006 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że bank otwiera i prowadzi rachunki terminowych lokat oszczędnościowych (odnawialnych i nieodnawialnych) na podstawie umowy zawartej z deponentem. Wpłaty na terminowe lokaty oszczędnościowe przyjmowane są na czas określony (okres zadeklarowania). Lokata może być podjęta po upływie zadeklarowania lub w przypadku lokat odnawialnych pozostawiona na dalszy taki sam okres. Z lokat terminowych nie dokonuje się częściowych wypłat, z wyjątkiem wypłaty odsetek za ostatni okres zadeklarowania.
Terminowe lokaty oszczędnościowe podlegają oprocentowaniu wg zmiennej lub stałej stopy procentowej. Odsetki dopisywane są do lokaty po upływie zadeklarowanego okresu. Odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na terminowych lokatach oszczędnościowych utworzonych na okresy 6 miesięcy i dłuższe stawiane są do dyspozycji właściciela lokaty po ich naliczeniu na koniec każdego kwartału - dopisywane są na indywidualnych wyodrębnionych oprocentowanych rachunkach oszczędnościowych.Żądanie wypłaty z lokat powoduje rozwiązanie umowy o daną lokatę i bez względu na wysokość żądanej kwoty Bank wypłaca cały wkład wraz z należnymi odsetkami. Od terminowych lokat oszczędnościowych podejmowanych przed upływem okresu przysługuje oprocentowanie w wysokości 0,5% oprocentowania rachunków oszczędnościowych, obliczane od początku okresu, w którym nastąpiła wpłata do dnia poprzedzającego dzień wypłaty.
W rozliczeniach za miesiące, w których likwidowane są lokaty przed terminem ich zapadalności (a takie przypadki występują niemalże w każdym miesiącu), Bank koryguje kwotę zobowiązania z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od odsetek od środków na rachunkach bankowych o kwoty podatku, który stał się podatkiem nadpłaconym w związku z zerwaniem terminowej lokaty oszczędnościowej.Płatnik – Bank Spółdzielczy, zwrócił sie do tut. Organu z prośbą o potwierdzenie czy postępuje zgodnie z przepisami prawa podatkowego obniżając podstawę opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w konsekwencji obniżając zryczałtowany podatek z tyt. odsetek od środków na rachunkach bankowych podlegający wpłacie na rachunek właściwego urzędu skarbowego w związku z uwzględnieniem zwróconych kwot odsetek, od których we wcześniejszym okresie pobrano zryczałtowany podatek i przekazano na rachunek urzędu, którym kieruje naczelnik właściwy według miejsca siedziby płatnika, za miesiące, w których likwidowane są lokaty przed terminem ich zapadalności (w PIT-8A).

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje: art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o pdof - stanowi, że źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdof za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.
Przyjmowanie i przechowywanie depozytów pieniężnych jest czynnością bankową, zastrzeżoną w zasadzie wyłącznie dla banków. Szczegółowe regulacje dotyczące sposobu opodatkowania odsetek zawarte zostały w przepisach art. 30a ustawy o pdof. Art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o pdof stanowi, że od uzyskanych dochodów (przychodów), z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.
Bank, jako Płatnik, o którym mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o pdof, jest obowiązany pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych między innymi z tytułu określonego art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.
Płatnicy, o których mowa w art. 41, zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o pdof, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-8A).
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz uregulowania zawarte w wyżej przytoczonych przepisach ustawy o pdof Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że Płatnik postępuje prawidłowo. W miesiącach, w których likwidowane są lokaty przed terminem ich zapadalności Bank winien skorygować (tj pomniejszyć) podstawę obliczenia podatku w związku ze zwrotem odsetek wcześniej postawionych do dyspozycji właścicielowi lokaty, od których Płatnik pobrał zryczałtowany podatek i przekazał na rachunek urzędu skarbowego.
W konsekwencji Płatnik zmniejszy wartość zryczałtowanego podatku dochodowego z tyt. odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku Podatnika podlegającego wpłacie na rachunek urzędu skarbowego za miesiące, w których likwidowane są lokaty przed terminem ich zapadalności.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
– dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
– nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj