Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/449/13/06
z 11 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/449/13/06
Data
2006.05.11



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
miejsce wykonywania czynności
spedycja
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Jak należy opodatkować usługę spedycji związaną z transportem międzynarodowym oraz z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów?


D E C Y Z J A

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze z dnia 30.11.2005 r. nr PP/443-147/05 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)zmienia z urzędu przedmiotowe postanowienie w części dotyczącej określenia miejsca świadczenia usług spedycji międzynarodowej.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 18.07.2005 r., uzupełnionym pismami z dnia 20.09.2005 r., oraz z dnia 24.10.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego odpowiednio – w dniu 22.07.2005 r., 21.09.2005 r., 26.10.2005 r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynikało, iż Spółka świadczy usługi spedycji związane z transportem międzynarodowym oraz z wewnątrzspólnotowymi usługami transportu towarów. W ramach prowadzonej działalności Spółka zleca transport towarów przewoźnikowi t. j. firmie zewnętrznej zajmującej się przewozem ładunków taborem samochodowym lub innym. Usługa Spółki zaczyna się w momencie przyjęcia zlecenia od klienta a następnie zlecenie jest przekazywane do wcześniej wyselekcjonowanego przewoźnika, który to zlecenie przyjmuje do realizacji. Po wykonaniu zlecenia Spółka otrzymuje od przewoźnika fakturę VAT wraz ze wszystkimi załącznikami (np. CMR i inne specyfikacje związane z wykonaniem zlecenia).

W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka sformułowała następujące zapytania:
1. Kiedy następuje wykonanie usługi spedycji polegającej wyłącznie na zorganizowaniu i dokonaniu przewozu ładunków, w przypadku gdy data zakończenia usługi spedycji (data rozładunku) nastąpiła w dniu 20.05.2005 r., a dokumenty od przewoźnika t. j. faktura i list przewozowy wpłynęły do Spółki w dniu 02.06.2005 r....
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od tej usługi...
W deklaracji VAT-7 za jaki miesiąc należy rozliczyć tą usługę...
Kiedy natomiast nastąpi wykonanie usługi spedycji, gdy jest ona rozbudowana i składa się z wielu czynności, t. j. odpowiedni dobór wykonania przewozu, przewóz, porady, sprawdzenie stanu opakowania przesyłki, załadowanie, wyładowanie...
W każdym przypadku usługę transportową świadczy przewoźnik polski.
2. Czy świadcząc usługę spedycji związaną z transportem międzynarodowym Spółka może wystawić fakturę w dniu 01.07.2005 r. ze stawką 0% wiedząc, że faktura została wystawiona przez przewoźnika w dniu wykonania usługi t. j. 01.07.2005 r., natomiast do Spółki wpłynęła w dniu 18.07.2005 r....
3. Jakie jest miejsce świadczenia usługi spedycyjnej związanej z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów w sytuacji, gdy krajowy zleceniodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE w Polsce, transport rozpoczyna się w Niemczech a kończy w Hiszpanii...
Czy usługa ta będzie opodatkowana przez spedytora w Polsce i z jaką stawką...

Zdaniem Spółki:
ad. 1. W przypadku dostarczenia towaru do odbiorcy za moment wykonania usługi spedycji należy uznać dzień, w którym przewoźnik wydał towar odbiorcy. Dzień otrzymania towaru przez odbiorcę jest datą wykonania usługi spedycyjnej. Stąd w dniu 20.05.2005 r. nastąpiło wykonanie świadczonej przez Spółkę usługi spedycyjnej. Ponieważ Spółka nie otrzymała zapłaty uważa, że obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19. ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) powstał nie później niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi spedycyjnej, czyli w miesiącu czerwcu, a dokładnie 19.06.2005 r. Wobec tego wystawioną fakturę należy ująć w ewidencji sprzedaży za miesiąc czerwiec 2005 r. i rozliczyć w deklaracji VAT-7 za ten miesiąc.
W przypadku gdy usługa spedycji jest rozbudowana i składa się z wielu czynności - momentem zakończenia usługi spedycji jest moment wykonania wszelkich czynności będących przedmiotem tej usługi.
ad. 2. Miała ona prawo do wystawienia faktury w dniu 01.07.2005 r. ze stawką 0%. Aby zastosować tę stawkę należy być w posiadaniu dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 ustawy o VAT przed sporządzeniem deklaracji za miesiąc, w którym wykazany będzie obowiązek podatkowy z tytułu usługi spedycyjnej.
ad. 3. Jeżeli zleceniodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE w Polsce, to miejscem świadczenia usługi spedycyjnej jest terytorium kraju, a podatek VAT rozliczy spedytor w Polsce, zgodnie z art. 28 ust. 6 ustawy o VAT.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 30.11.2005 r. nr PP/443-147/05 uznał stanowisko Spółki za prawidłowe.
W odniesieniu do pytania nr 2 Naczelnik Urzędu Skarbowego poinformował, iż ze względu na fakt, iż ustawa o podatku od towarów i usług traktuje usługi spedycji międzynarodowej jak usługi transportu międzynarodowego, w zakresie miejsca świadczenia usług spedycji międzynarodowej należy stosować regulacje przewidziane dla usług transportowych, t. j. wynikające z art. 27 ust. 2 pkt 2 tej ustawy. Stąd usługi transportu międzynarodowego (a zatem i spedycji międzynarodowej) w części, która wykonywana jest na terytorium kraju, będą objęte stawką 0%, a pozostała część – transport poza granicami kraju – nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce.
Oznacza to, że Spółka winna wydzielić na wystawianej fakturze odcinek krajowy, względem którego zastosuje stawkę 0% oraz odcinek od granicy kraju do miejsca poza terytorium Wspólnoty, który nie będzie podlegał opodatkowaniu na gruncie w/w ustawy o VAT.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.
Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonał prawidłowej oceny prawnej odnośnie zapytania nr 1 i 3. Natomiast odpowiedź udzielona na zapytanie nr 2 w części dotyczącej ustalenia miejsca świadczenia w przypadku usługi spedycji związanej z usługami transportu międzynarodowego nie może zostać uznana za prawidłową.
Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Dla zastosowania tej stawki podatku konieczne jest posiadanie przez podatnika odpowiednich dokumentów wymienionych w art. 83 ust. 5 ww. ustawy.
Usługami transportu międzynarodowego, o których mowa w w/powołanym przepisie, są również – w myśl art. 83 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT- usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2, t. j. usługami przewozu towarów i usług.
Zaliczenie przez ustawodawcę usług spedycji międzynarodowej do usług transportu międzynarodowego dla potrzeb stosowania stawki 0% na podstawie w/powołanego przepisu, nie powoduje, że zmienia się charakter tej usług, tzn. iż stają się one usługami transportowymi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Zatem ustalając zasady opodatkowania podatkiem VAT tych usług nie należy odwoływać się do regulacji odnoszących się do usług transportowych.
Dla określenia miejsca świadczenia w przypadku usługi spedycji międzynarodowej zastosowanie znajdzie ogólna reguła określona w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.
W związku z powyższym Spółka będzie miała prawo do zastosowania stawki 0% do całej wartości usługi, pod warunkiem, iż przed sporządzeniem deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z jej tytułu posiada dokumenty, o których mowa w art. 83 ust. 5 ustawy o VAT.
W świetle powyższego ocena prawna Naczelnika Urzędu Skarbowego odnosząca się do określenia miejsca świadczenia usług spedycji międzynarodowej związanych z usługami, o których mowa w art. 83 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy o VAT – narusza postanowienia art. 27 ust. 1 ustawy o VAT.
Z w/wymienionych względów Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę; traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie. Odwołanie wnosi się w terminie 14 od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj