Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US.IX/443-24/MWR/06
z 9 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IX/443-24/MWR/06
Data
2006.06.09



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
handel
marża
samochód używany


Pytanie podatnika
Czy w przypadku nabycia środka trwałego niekompletnego lub nakładów inwestycyjnych nie zakończonych w roku 2005, korekty należy dokonać w roku 2006, czy należy czekać na skompletowanie środka lub zakończenia inwestycji w następnym roku?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 91 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 08.03.2006 r. (data wpływu 16.03.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku

Dnia 16.03.2006 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie m. in. handlu używanymi samochodami- sprowadzonymi z zagranicy i sprzedawanymi w kraju. Część sprzedaży samochodów jest dokonywana w systemie VAT- marża. Oprócz powyższej działalności Podatnik, prowadzi działalność handlową w całości opodatkowana podatkiem VAT. Podatnik nie dokonuje sprzedaży zwolnionej.Wątpliwości Podatnika budzi treść artykułów 90 i 91 ustawy o VAT, które dotyczą odliczenia częściowego podatku oraz korekty podatku naliczonego. Pytanie Podatnika sprowadza się do potwierdzenia czy w przypadku nabycia środka trwałego niekompletnego lub nakładów inwestycyjnych nie zakończonych w roku 2005, korekty należy dokonać w roku 2006, czy należy czekać na skompletowanie środka lub zakończenia inwestycji w następnym roku.Wnioskodawca przedstawia stanowisko, że należy czekać aż środek trwały zostanie skompletowany lub inwestycja zakończona aby dokonać korekty w następnym roku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska Podatnika oraz wyjaśnia co następuje: Stosownie do art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną wyżej nie przekracza 2 punktów procentowych.Zgodnie z treścią art. 91 ust. 2 ustawy o VAT w przypadku nabycia towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnik do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000zł - korekty podatku naliczonego o której mowa w art. 91 ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości jest to 10 lat, licząc począwszy od roku w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta podatku w przypadku zakupu środków trwałych dotyczy jednej piątej, a wartości niematerialnych jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu.Powyższych korekt należy dokonać zgodnie z ust. 3 art. 91 w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.Wobec powyższego Wnioskodawca powinien dokonać korekty licząc od roku oddania do użytkowania środka trwałego lub zakończenia inwestycji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku oraz odnosi się do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj