Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-2/443-10/TZ(1)-239/05/AB
z 18 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-2/443-10/TZ(1)-239/05/AB
Data
2006.01.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
odliczenia
odpłatność
próbki


Pytanie podatnika
Czy w opisanej sytuacji przekazanie próbki podlega opodatkowaniu a Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 19.10.2005 r. (data wpływu 20.10.2005 r.), uzupełnionego w dniu 13.01.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przekazania próbki artykułu spożywczego i prawa do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciustwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie hurtowej sprzedaży suplementów diety i artykułów spożywczych - tranów i olejów rybnych z Islandii. Dodatkowo od 2005 r. Podatnik wprowadził do sprzedaży napój X. W 2005 r. sprzedano tylko znikomą ilość w/wym. napojów i z uwagi na krótki termin ważności napoje te wydawane są jako próbki wraz z innymi towarami. Wydanie próbek udokumentowane jest fakturami VAT w cenie 1 grosza za sztukę. Próbki wydawane są w celach marketingowych. Podatnik chce w ten sposób zapoznać jak największą liczbę klientów z nowym produktem, licząc na zyski w późniejszym okresie. Podatnik nie zna finalnego odbiorcy próbki.

Wnioskodawca ma wątpliwości, w jaki sposób traktować przekazanie próbki; czy jako czynność zwolnioną z podatku VAT (w tym wypadku podatek naliczony przy ich nabyciu winien być skorygowany), czy też jako darowiznę, wydanie towaru na cele reklamowe itp., co oznacza konieczność wystawienia faktury wewnętrznej i naliczenie podatku należnego. Zdaniem Podatnika prawidłowe jest drugie rozwiązanie. Jednocześnie Wnioskodawca zaznaczył, iż w momencie kupna towaru nie wie, jaka jego część zostanie sprzedana, a jaka przekazana w postaci próbek, toteż cały podatek naliczony rozliczany jest w deklaracji.

Zdaniem tut. Organu stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Jednocześnie zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jednocześnie ust. 3 tego artykułu stanowi, iż przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości (ust. 4) i próbek (ust. 7).

Przez prezenty o małej wartości, o których mowa ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  1. o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r., Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
  2. których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

Natomiast przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż próbka napoju X nie różni się niczym od napoju XF oferowanego do sprzedaży, i wydawany jest on odbiorcom detalicznym w ilościach hurtowych w cenie jednego grosza za sztukę.

Biorąc pod uwagę powyższe, oraz cyt. wyżej przepisy należy stwierdzić iż brak jest przesłanek do uznania, iż napój ten stanowi prezent o małej wartości lub próbkę, o których mowa wyżej. W takim przypadku jego wydanie będzie dostawą towaru, o której mowa w art. 5 ust. 1 ust. 1 ustawy, tj. odpłatną dostawą dokonywaną na terytorium kraju (nie ma znaczenia fakt, iż może to nastąpić za symboliczną kwotę, jak w przedmiotowej sprawie).

W tej sytuacji również nie należy wystawiać faktury wewnętrznej, o której mowa w art. 106 ust. 7 ustawy, lecz udokumentować dostawę tego towaru dla kontrahenta - odbiorcy detalicznego - poprzez wystawienie faktury VAT zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, w której należy wykazać m.in. wartość napojów oraz należny podatek od towarów i usług wg stawki podatku właściwej dla tego towaru.

Ponadto stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż dostawa przedmiotowych napojów służy sprzedaży opodatkowanej, zatem na podstawie art. 86 ust. 1 w/wym. ustawy Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu w/wym. towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj