Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
PB I-3/4150/IN-354/US/2006/PM
z 26 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB I-3/4150/IN-354/US/2006/PM
Data
2006.07.26



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
spółka komandytowa
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
udział kapitałowy


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych niepodzielonego zysku spółki z o.o., jeżeli zysk ten nie zostanie postawiony do dyspozycji wspólników lecz przeniesiony na udziały kapitałowe wspólników w spółce komandytowej w związku z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową.


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zmienia postanowienie Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi z dnia 8 maja 2006 r., znak pisma ŁUS-II-2-415/8/06/JB.

W dniu 8 lutego 2006 r. do organu podatkowego pierwszej instancji wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych niepodzielonego zysku spółki z o.o., jeżeli zysk ten nie zostanie postawiony do dyspozycji wspólników lecz przeniesiony na udziały kapitałowe wspólników w spółce komandytowej w związku z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową.
W ocenie pytającego niepodzielony zysk z lat ubiegłych, który nie zostanie postawiony do dyspozycji wspólników spółki posiadającej osobowość prawną nie może być traktowany jako przychód tych wspólników, skoro nie stanowi dla nich żadnego przysporzenia majątkowego.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi w postanowieniu z dnia 8 maja 2006 r. Nr ŁUS-II-2-415/8/06/JB, podzielił stanowisko strony w sprawie.

Po przeanalizowaniu obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje:

Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla z urzędu postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

Zgodnie z art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą), w tym w spółkę komandytową. Z treści natomiast art. 552 i art. 553 w/w ustawy wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określone w tych przepisach zasady, tzw. sukcesji uniwersalnej, w myśl których spółka przekształcana staje się spółką przekształconą w chwili wpisu spółki przekształconej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną co oznacza, że następuje przekształcenie formy ustrojowej spółek przy jednoczesnej kontynuacji bytu prawnego. Kontynuacja bytu prawnego oraz to, że wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, co jednocześnie oznacza, że majątek przekształconej spółki z o.o. zaliczany jest na poczet wkładów do spółki powstałej w wyniku przekształcenia. Zasady powyższej sukcesji uniwersalnej nie obejmują skutków podatkowych, tzw. sukcesji podatkowej, gdyż te zasady zostały unormowane odrębnie w powołanej w sentencji ustawie - Ordynacja podatkowa. W myśl art. 93a § 1 i § 2 pkt. 1 lit. b) Ordynacji podatkowej, osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego przekształconej spółki. Sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, jakie mieli wspólnicy spółki kapitałowej, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych, w związku z czym prawa te i obowiązki nie mogą przejść po przekształceniu na spółkę komandytową, której wspólnicy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na kapitał udziałowy spółki komandytowej składać się będą również niepodzielone zyski z lat ubiegłych zgromadzone na kapitale rezerwowym przekształcanej spółki z o.o.. W związku z przekształceniem spółki z o.o. w spółkę komandytową u wspólników spółki z o.o., którzy z dniem przekształcenia staną się wspólnikami spółki komandytowej, na dzień przekształcenia powstanie przychód z tytułu wartości udziałów, wynikających z niepodzielonych zysków w spółce z o.o., jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych. Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową wymaga sporządzenia planu przekształcenia spółki, który to plan winien zawierać m. in. ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej, określenie wartości udziałów wspólników (art. 556 oraz art. 558 Kodeksu spółek handlowych). Moment przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową (dzień zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym spółki komandytowej), będzie dniem postawienia do dyspozycji zatrzymanych w spółce z o.o. zysków, wynikających ze sprawozdań finansowych za poszczególne lata. W momencie przekształcenia następuje przeniesienie niepodzielonego zysku spółki z o.o. (będącego elementem majątku) na udziały kapitałowe wspólników w spółce komandytowej, które są równe wartości wkładów określonych w umowie (art. 50 Kodeksu spółek handlowych w nawiązaniu do art. 103).

W art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ustawodawca wśród źródeł przychodów wymienia kapitały pieniężne.
W art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy jako kapitały pieniężne wymienione zostały dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały w spółce. Podstawowym kryterium dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany. Za dochód faktycznie otrzymany należy uważać taki dochód, którym podatnik może sam rozporządzać, a więc dochód rzeczywiście mu wypłacony lub pozostawiony do dyspozycji. W momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową niepodzielone zyski spółki z o.o. przechodzą na wspólników spółki komandytowej, a więc są postawione do ich dyspozycji. Stanowią one w dacie przekształcenia faktycznie uzyskany dochód z tytułu udziału w zyskach spółki z o.o. podlegający opodatkowaniu stosownie do postanowień art. 30a ust. 1 pkt 4 i ust. 2 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, na dzień przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową powstanie u wspólników dochód z udziału w zyskach spółki z o.o., od którego należy odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy.W związku z tym, wyrażone we wniosku stanowisko w przedstawionym stanie faktycznym należy uznać - za nieprawidłowe.

Z uwagi na powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, mając na względzie zapis art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, stwierdza jak w sentencji niniejszej decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj