Interpretacja Urzędu Skarbowego w Staszowie
PD/415-9a/2006
z 19 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-9a/2006
Data
2006.07.19



Autor
Urząd Skarbowy w Staszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy kwoty wydatków określone w notach obciążeniowych wystawianych przez podmiot, na rzecz którego świadczy Pan usługi kierowania pojazdem, będącym jego własnością związne ze współudziałem w kosztach naprawy tegoż pojazdu stanowią koszty uzyskania przychodów ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny

– uznać stanowisko strony za nieprawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie świadczenia usług kierowania obcym pojazdem na rzecz jednego podmiotu na trasach krajowych i zagranicznych. Podczas prowadzenia tej działalności ponosi Pan koszty naprawy pojazdu, którym świadczy Pan usługi i którego właścicielem jest zleceniodawca.

W zawiązku z rodzącymi się wątpliwościami w tym zakresie pyta Pan:

Czy kwoty wydatków określone w notach obciążeniowych wystawianych przez podmiot, na rzecz którego świadczy Pan usługi kierowania pojazdem, będącym jego własnością związane ze współudziałem w kosztach naprawy tegoż pojazdu stanowią koszty uzyskania przychodu.

Jednocześnie wyraża Pan pogląd, iż:

W świetle art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwoty wynikające z not obciążeniowych dokumentujących współudział w naprawach pojazdu którym świadczy Pan usługi związane z wykonywanymi przez Pana usługami i związane są po części z dalszym utrzymaniem tego źródła przychodu dlatego też stanowią koszt uzyskania przychodu.

Naczelnik tut. Urzędu po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz wyrażonej opinii nie podziela Pana stanowiska w sprawie.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy.

Jak wynika z przedłożonej umowy o wykonywanie usług - świadczy Pan na rzecz zleceniodawcy usługi polegające na kierowaniu pojazdami zleceniodawcy oraz wykonywaniu czynności z tym związanych. W celu prawidłowej realizacji umowy zobowiązany jest Pan do przestrzegania przepisów i zasad określonych w umowie.
Notą obciążeniową zleceniodawca obciążył Pana kosztami naprawy uszkodzonego pojazdu zgodnie z § 7 ust. 3 umowy o wykonywanie usług. Do poniesienia tego wydatku jest Pan zobowiązany zapisami umowy o świadczenie usług. Jak wynika z powyższego wydatek poniesiony jest w ramach prowadzonej działalności i w celu uzyskania przychodu jednakże nie został prawidłowo udokumentowany. Zgodnie bowiem z § 12 ust. 3 oraz § 13 i § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze. zm.) podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:
I Na podstawie § 12 ust 3 pkt 1 w/w rozporządzenia:Faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach. Przepisami regulującymi powyższe warunki jest:
- rozporządzenie Ministra Finansów dnia 22.08.2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach, opublikowane w Dz. U. Nr 165, poz. 1373,
- w zakresie dowodów w postaci faktur VAT: rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).
II. Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 2 w/w rozporządzenia:Inne dowody,, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem (...) tj. określone w § 13 n/w dowody księgowe:
1) dzienne zestawienia dowodów ( faktur dotyczących sprzedaży ) sporządzone do zaksięgowania ich zbiorczym zapisem;
2) noty księgowe, sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej, wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane kontrahentowi;
3) dowody przesunięć;
4) dowody opłat pocztowych i bankowych;
5) inne dowody opłat, w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat, oraz dokumenty zawierające dane, o których mowa w §12 ust. 3 pkt 2.Ponadto na podstawie § 14 ust 1 w/w rozporządzenia na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków), mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie - nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkowąi wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku).
Dowody, o których mowa w § 14 ust. 1, mogą dotyczyć wyłącznie:
1) zakupu, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym lub przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt;
2) zakupu od ludności, sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych (PKWiU 01.11.91-00), jagód, owoców leśnych (PKWiU 01.13.23-00) i grzybów (PKWiU 01.12.13-00.43);
3) wartości produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli prowadzonej przez podatnika;
4) zakupu w jednostkach handlu detalicznego materiałów pomocniczych;
5) kosztów diet i innych należności za czas podróży służbowej pracowników oraz wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących;
6) zakupu od ludności odpadów poużytkowych, stanowiących surowce wtórne, z wyłączeniem zakupu (skupu) metali nieżelaznych oraz przeznaczonych na złom samochodów i ich części składowych;
7) wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą; podstawą do sporządzenia tego dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele;
8) opłat uiszczanych znakami opłaty skarbowej oraz opłat sądowych i notarialnych;
9) wydatków związanych z parkowaniem samochodu w sytuacji, gdy są one poparte dokumentami niezawierającymi danych, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2; podstawą wystawienia dowodu wewnętrznego jest bilet z parkometru, kupon, bilet jednorazowy załączony do sporządzonego dowodu.

Jak wynika z powyższego dowodem księgowanym w podatkowej księdze przychodównie może być nota obciążeniowa. W Pana przypadku prawidłowym dokumentem potwierdzającym poniesienie tego wydatku będzie faktura VAT refakturująca koszty poniesione przez zleceniodawcę.

Tak więc aby uznać poniesiony wydatek za koszty uzyskania przychodu, podatnik powinien faktycznie wydatek ponieść, wykazać jego związek z uzyskanym przychodem oraz przedstawić dowód poniesienia wydatku, odpowiadający wymaganiom przewidzianym w powołanym rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj