Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oławie
PM 436/1/06
z 21 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM 436/1/06
Data
2006.06.21



Autor
Urząd Skarbowy w Oławie


Temat
Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
grupa
rodzina


Pytanie podatnika
Podatnik pyta, czy zięć brata jego ojca (stryja) w stosunku do niego należy do I czy do II grupy podatkowej? Podatnik uważa, że należy do II grupy.


Zgodnie z art. 14 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142 poz. 1514 ze zm.) wysokość należnego podatku od spadków i darowizn jest uzależniona od tego, do której z trzech grup podatkowych zaliczono nabywcę.
Przy ustalaniu grup podatkowych zastosowano kryterium osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Zatem u podstaw zaliczenia nabywcy majątku do odpowiedniej grupy podatkowej leży stopień pokrewieństwa pomiędzy nabywcą a zbywcą majątku.
Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:
1) Do I grupy podatkowej - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów,
2) Do II grupy podatkowej - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych,
3) Do III grupy podatkowej -innych nabywców.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 2 cytowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn, do II grupy podatkowej zalicza się zstępnych rodzeństwa np. siostrzeńcy, bratankowie i ich dzieci oraz wnuki i prawnuki, rodzeństwo rodziców (ciotki, wujowie, stryjowie) zstępnych i małżonków pasierbów, rodzeństwo małżonków (brat żony) oraz małżonków rodzeństwa (bratowe, szwagrowie, szwagierki) małżonków rodzeństwa małżonków (np. żona brata męża) małżonków innych zstępnych, którymi są:żona wnuka, prawnuka, mąż wnuczki i prawnuczki.
Natomiast wszyscy dalsi krewni, czy powinowaci zaliczają się do III grupy podatkowej.
Zakreślenie kategorii osób wymienionych w II i III grupie podatkowej, o których mowa w art. 14 ust. 3 cytowanej ustawy wymaga wyjaśnienia pojęcia "zstępnego".
Pojęcie zstępnego ograniczone jest do krewnych w linii prostej. Zstępni bowiem to krewni pochodzący od wspólnego przodka w linii prostej. Uznanie, że zstępnymi są wyłącznie krewni w linii prostej, wyłącza możliwość uznania za zstępnego zięcia stryja.
Z powyższego wynika, że zięć stryja w stosunku do podatnika należy do III grupy podatkowej.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14a §4 Ordynacja podatkowa na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oławie w terminie 14 dni od daty jego doręczenia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj