Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żywcu
PP/443-16/2006
z 12 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-16/2006
Data
2006.07.12



Autor
Urząd Skarbowy w Żywcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura
produkty rolne
rolnik ryczałtowy
skóra
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy podatnik prawidłowo opodatkowuje sprzedaż skór surowych z lisów i norek stosując stawkę 3% VAT, w sytuacji gdy nabywa powyższe skóry od rolnika ryczałtowego i wystawia fakturę VAT RR z 5% stawką zryczałtowanego podatku VAT ?


W dniu 28.04.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żywcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Strona zwróciła się do tutejszego Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

Strona jest osobą fizyczną prowadzącą działalność zarejestrowaną jako podatnik VAT. Kupując od rolnika ryczałtowego skóry surowe z lisów (PKWiU 01.25.31-00.20) oraz skóry surowe z norek (PKWiU 01.25.31-00.10) wystawia fakturę VAT RR z 5% stawką zryczałtowanego podatku. Obecnie podatnik pragnie odsprzedać skóry w stanie surowym innemu podatnikowi VAT.

Pytanie podatnika brzmi: czy prawidłowo wystawia rolnikowi ryczałtowemu fakturę VAT RR z 5% stawką podatku i czy odsprzedając je innemu podatnikowi VAT może stosować stawkę obniżoną 3%?

Zdaniem podatnika prawidłowe jest wystawienie faktury VAT RR ze stawką 5%, natomiast przy odsprzedaży tych skór ma prawo do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 3%, gdyż pod poz. 8 załącznika Nr 8 do ustawy - skóry te nie zostały wyłączone z opodatkowania tą właśnie stawką.

Stanowisko organu podatkowego w przedmiotowej sprawie jest następujące :

Przepis art. 115 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wskazuje, że: zryczałtowany zwrot podatku VAT rolnikom ryczałtowym dokonują nabywający od nich produkty rolne zarejestrowani podatnicy VAT, rozliczający ten podatek. Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego podatku.

Nabywca produktów rolnych (wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy) od rolnika jest obowiązany doliczyć do ceny tych produktów kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku VAT w wysokości 5% ceny netto produktów sprzedawanych przez rolników.

Wykaz towarów i usług, od których dostawy przysługuje zryczałtowany zwrot podatku stanowi załącznik Nr 2 do ustawy i tak poz. 8 obejmuje ex 01.2 tj: zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego - z wyłączeniem:

1.wełny (sierści) pranej i włosia surowego pogarbarskiego oraz preparowanego (PKWiU 01.22.31-00.20, 01.22.32-00.12, -00.22,-00.32,-00.42,-00.5),

2.sierści zwierzęcej cienkiej lub grubej, niezgrzeblonej i nieczesanej pozostałej (PKWiU 01.22.32-00.90),

3.spermacetu (PKWiU ex.01.25.25),

4.skór surowych świńskich półgarbowanych, poubojowych i zakonserwowanych dla przemysłu garbarskiego (PKWiU ex 01.25.33-00.00).

W związku z tym , że nabywane przez Podatnika skóry o podanych symbolach PKWi U tj. skóry surowe z lisów (PKWiU 01.25.31-00.20) oraz skóry surowe z norek (PKWiU 01.25.31-00.10) mieszczą się w grupowaniu ex 01.2 tj. poz. 8 załącznika Nr 2 do ustawy i jak wynika z powyższego nie podlegają wyłączeniu, należy stwierdzić , że prawidłowym jest wystawienie faktury VAT RR z zastosowaniem zryczałtowanej stawki 5%.

W sytuacji, gdy podatnik dokona sprzedaży zakupionych od rolnika ryczałtowego skór nadal w stanie surowym, sprzedaż ta będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług 3% stawką podatku ponieważ art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy stanowi, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Uni Europejskiej do dnia 30.04.2008r. stosuję się stawkę w wysokości 3% w odniesieniu do czynności , o których mowa w art. 5 , których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku Nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy i eksportu towarów. W załączniku Nr 6 poz. 8 wymienione są zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego - ex 01. 2 z wyłączeniami analogicznymi jak stanowi załącznik Nr 2 poz.8 cyt. wyżej.

Uznać zatem należy , że stanowisko wnioskodawcy w tym zakresie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w dniu 28.04.2006r. oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj