Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-88-2/06
z 25 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-88-2/06
Data
2006.07.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
stawki podatku
usługi weterynaryjne


Pytanie podatnika
Jaka jest prawidłowa stawka podatku od towarów i usług dla usług w zakresie diagnostyki weterynaryjnej, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 85.20.11 i 85.20.12?



POSTANOWIENIE
=======================
Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19 maja 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie wysokości stawki podatku od towarów i usług dla usług weterynaryjnych - stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e
=======================
Pismem z dnia 19 maja 2006r., które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 19 czerwca 2006r., uzupełnionym w dniu 06 lipca 2006r. Podatniczka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatniczka jest w trakcie rejestracji firmy, która będzie świadczyła usługi w zakresie diagnostyki weterynaryjnej. Przedmiotowa działalność została sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 85.20.11 i 85.20.12 i obejmować będzie takie czynności jak: analizy moczu, krwi, badania mikrobiologiczne i histopatologiczne. W ramach prowadzonej działalności nie będzie miało miejsce leczenia zwierząt.

Na tle tych okoliczności sformułowano następujące pytanie:
Jaka jest prawidłowa stawka podatku od towarów i usług dla usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 85.20.11 i 85.20.12?

Jednocześnie Podatniczka stoi na stanowisku, że sprzedaż usług świadczonych przez laboratorium weterynaryjne w zakresie diagnostyki weterynaryjnej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7 %.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 % z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 152 tego załącznika wymienione zostały usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej - wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku o symbolu PKWiU ex 85. Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pkt 9 załącznika nr 4 wskazano, iż ze zwolnienia od podatku korzystają usługi (symbol PKWiU ex 85) w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Oznacza to, iż w zakresie przedmiotowych usług ustawodawca nie przewidział zwolnienia od podatku. Rozważenia zatem wymaga zakres podmiotów uprawnionych do stosowania stawki podatkowej w wysokości 7% na podstawie poz. 152 ww. załącznika 3 do ww. ustawy.

W ocenie tut. Organu podatkowego pod pojęciem "instytucji" rozumieć należy zakłady lecznicze, o których mowa w ustawie z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (Dz. U. Nr 11, poz. 95).
Z treści art. 1 ust. 1 tej ustawy wynika, iż zakładem leczniczym dla zwierząt jest placówka ochrony zdrowia i dobrostanu zwierząt utworzona, w celu świadczenia usług z zakresu medycyny weterynaryjnej (usługi weterynaryjne), z zastrzeżeniem art. 4 ust. 3 ustawy, wyposażona w środki majątkowe, a w szczególności: w pomieszczenia, aparaturę, sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług.
Art. 4 ust. 1 ww. ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt stanowi, iż zakładem leczniczym dla zwierząt jest: gabinet weterynaryjny, przychodnia weterynaryjna, lecznica weterynaryjna i weterynaryjne laboratorium diagnostyczne, które zgodnie z zastrzeżeniem zawartym w art. 4 ust. 3 ustawy nie może świadczyć usług weterynaryjnych określonych w art. 2 ust. 1 pkt 1-8.
Zgodnie zaś z przepisem art. 2 ust. 2 ww. ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt, usługi weterynaryjne mogą, być świadczone przez lekarza weterynarii posiadającego prawo wykonywania zawodu, z zastrzeżeniem art. 3 ustawy, w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt.

Mając powyższe na uwadze jeśli świadczone przez Panią usługi weterynaryjne będą wykonywane w jednej z wymienionych placówek leczniczych dla zwierząt,to usługi te podlegać będą opodatkowaniu przy zastosowaniu stawki 7 %.

Zaznacza się przy tym zgodnie z § 5 ust. 1 i poz. 17 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) usługi badania zwierząt rzeźnych i mięsa, wykonywane przez lekarzy weterynarii podlegają, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%.

W świetle powyższego stanowisko wyrażone w złożonym wniosku w sprawie stawki podatku od towarów i usług sprzedaży usług weterynaryjnych jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj