Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POI-423/4/06
z 12 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POI-423/4/06
Data
2006.07.12



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
księgi rachunkowe
obliczanie zaliczek
obowiązek składania deklaracji
podatek dochodowy od osób prawnych
przekształcanie podmiotów
rok podatkowy
termin ustawowy
wysokość zaliczki
zaliczka na podatek
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Spółka Akcyjna zamierza przekształcić się w ciągu roku w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zamykając księgi na ostatni dzień swojej działalności w roku 2006. W powyższym stanie sprawy spółka ma wątpliwości w jakich terminach i za jaki okres należy złożyć ostatnią deklarację CIT-2 i zeznanie CIT-8 obejmujące ostatni okres jej działalności przed przekształceniem.


POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.06.2006r. L.dz. 347/06 o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych - sporządzenia deklaracji i terminu zapłaty podatku przy zmianie formy prawnej

postanawiam:

- uznać stanowisko przedstawione w złożonym wniosku za zgodne z przepisami prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 27.06.2006r. Spółka wystąpiła do tutejszego organu podatkowego w trybie przepisów art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
„S” S.A. zamierza złożyć wniosek do Sądu Gospodarczego o rejestrację zmiany formy prawnej Spółki, ze spółki akcyjnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o rachunkowości zostaną zamknięte księgi rachunkowe na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej. „S” Sp. z o.o. wstępuje zgodnie z art. 93a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa we wszystkie przewidziane w przepisach podatkowych prawa i obowiązki spółki przekształconej.
W związku z tym Spółka uważa, że należy:
1. sporządzić deklarację CIT-2 za okres od początku roku do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych jako spółka akcyjna i uregulować podatek w wielkości wyliczonej w terminie do 20 dnia następnego miesiąca,
2. w terminie określonym w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tj. do końca trzeciego miesiąca od dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych sporządzić deklarację CIT-8 i w tym terminie ostatecznie rozliczyć podatek dochodowy spółki akcyjnej.
W przypadku przekształcenia osoby prawnej w inną osobę prawną zgodnie z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna zawiązana (powstała) – wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby prawnej lub spółki.
Z treści art. 552 Kodeksu spółek handlowych wynika, że spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla z rejestru spółkę przekształcaną (dzień przekształcenia).
Przepis art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) stanowi, iż na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej podmiotu istnieje obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych spółki przekształcanej.

W prawie podatkowym oznacza to zakończenie roku podatkowego, bowiem zgodnie z art. 8 ust.6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, „jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych”.
W tej sytuacji rokiem podatkowym (skróconym) Spółki będzie okres od dnia 01.01.2006r. do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Z dyspozycji art. 25 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że deklaracje i zaliczki za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego składa się i uiszcza w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka za ostatni miesiąc roku podatkowego jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego; ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok. Art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mówi, iż podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym – do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Biorąc pod uwagę powyższe Spółka winna składać miesięczne deklaracje CIT-2 z tyt. podatku dochodowego od osób prawnych za m-ce od stycznia 2006r. do przedostatniego miesiąca roku podatkowego w terminach do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za ostatni miesiąc roku podatkowego wpłacić zaliczkę w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni w terminie do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego. Stanowisko Spółki w tym zakresie jest nieprawidłowe.
Zeznanie CIT-8 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych należy złożyć w urzędzie skarbowym w terminie do końca trzeciego miesiąca od dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych (zakończenia roku podatkowego) i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. Stanowisko podatnika w tym zakresie jest prawidłowe.
Interpretacja niniejsza uwzględnia stan prawny istniejący w 2006r. oraz stan faktyczny przedstawiony w powołanym na wstępie wniosku.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i 2 powołanej w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 tego artykułu.
W zakresie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) zostanie wydane odrębne postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj