Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2/415/12/06
z 19 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-2/415/12/06
Data
2006.06.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
przedmiot opodatkowania
sprzedaż nieruchomości
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy przychód ze sprzedaży lokalu użytkowego, który był wykorzystywany na potrzeby związane z działalnością gospodarczą stanowi przychód z działalności gospodarczej oraz czy wystąpi podatek (opłata skarbowa) od ww. sprzedaży ?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani z dnia 23.03.2006r, uzupełnionego w dniu 17.05.2006r, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania sprzedaży lokalu – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać Pani stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 23.03.2006r, uzupełnionym w dniu 17.05.2006r zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego regulujących kwestię opodatkowania sprzedaży lokalu w niżej opisanym stanie faktycznym.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, opodatkowaną podatkiem liniowym 19 %. W miesiącu marcu 2006r dokonała Pani sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, który był wykorzystywany na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. W/w składnik majątku był ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a odpisy amortyzacyjne stanowiły koszt uzyskania przychodów.

W Pani ocenie ze sprzedaży powyższego prawa do lokalu powstanie przychód z działalności gospodarczej w m-cu marcu 2006r, koszt uzyskania przychodu będzie stanowić wartość początkowa przedmiotowego lokalu pomniejszona o odpisy amortyzacyjne. Ponadto wystąpi podatek (opłata skarbowa) w wys. 2 % wartości sprzedanego lokalu.

Analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny, tut. Organ uznaje Pani stanowisko w sprawie w zasadzie za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

W świetle uregulowań zawartych w art. 24 ust. 2 powołanej ustawy o podatku dochodowym dochodem z odpłatnego zbycia składników, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a:
1) wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości lub
2) wartością wynikającą z dokumentu stwierdzającego nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, którego wartość początkową dla celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22g ust. 10 , powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tego prawa lub udziału w takim prawie.

Reasumując, sprzedaż przedmiotowego składnika majątku stanowi zgodnie z przepisem art. 14 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy przychód z działalności gospodarczej. Dochód uzyskany z tej sprzedaży ustala się zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy i podlega opodatkowaniu 19 % liniowym podatkiem dochodowym, który wybrała Pani do opodatkowania dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej w 2006r. Zatem kwota uzyskana ze sprzedaży to tzw. pozostały przychód (wykazywany w kolumnie 8 księgi przychodów i rozchodów), natomiast kosztem (wpisywanym w kolumnie 14) jest wartość początkowa pomniejszona o odpisy amortyzacyjne.

„Opłata skarbowa”, o której wspomina Pani we wniosku nie wystąpi (w tym zakresie Pani stanowisko jest błędne), natomiast wystąpi podatek od czynności cywilnoprawnych. Zasady opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych reguluje ustawa z dnia 9 września 2000r o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2005r Nr 41, poz. 399). Przepis art. 1 ust. 1 pkt 1 li. a) stanowi, iż podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności i ciąży na stronach czynności cywilnoprawnej.

Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy, natomiast stawka podatku wynosi 2 % - zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) cytowanej wyżej ustawy. Umowa sprzedaży lokalu powinna być zawarta w formie aktu notarialnego i notariusz, przy sporządzaniu aktu notarialnego jako płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych oblicza i pobiera podatek, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt. 2 tej ustawy.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj