Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-68-1/06
z 29 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-68-1/06
Data
2006.06.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy postanowienie Prezydenta Miasta jest podstawą do odliczenia podatku VAT ?


POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) , Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22 kwietnia 2006r.o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej możliwości odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z decyzji Prezydenta Miasta w sprawie "Wypowiedzenia wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste" stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 22 kwietnia 2006r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Wnioskodawca otrzymał od Prezydenta Miasta postanowienie w sprawie Wypowiedzenia wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej. Określona opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej podlega zgodnie z decyzją opodatkowaniu 22 % stawką podatku VAT.

Pytanie podatnika:
Czy postanowienie Prezydenta Miasta jest podstawą do odliczenia podatku VAT

Stanowisko podatnika.
Podatnik uważa, że Urząd Miasta powinien wystawić fakturę VAT, która będzie podstawą do odliczenia podatku VAT naliczonego w prowadzonej działalności polegającej na wynajmie nieruchomości .

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje .

Przeniesienie prawa użytkowania wieczystego oraz ustalanie opłat odbywa się na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), zwanej w dalszej części "ustawą o gospodarce nieruchomościami". Zgodnie z treścią art. 71 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne. Art. 71 ust. 4 tej ustawy stanowi, iż opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego.

Kwestie związane z ustaleniem wysokości oraz trybem dokonywania zmian (aktualizacją) opłat z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości, regulują przepisy rozdziału 8 - "Ceny, opłaty i rozliczenia za nieruchomości"- ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) , przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu, i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W myśl art. 19 ust. 11 ustawy o VAT jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części .

Z uwagi na czas trwania usługi wieczystego użytkowania i jej ciągły charakter nie sposób ustalić momentu jej wykonania, a zatem i momentu powstania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 19 ust. 1 cyt. ustawy.

W związku z tym, że wieczysty użytkownik, zgodnie z art. 71 ust. 4 wspomnianej ustawy o gospodarce nieruchomościami, wnosi roczne opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu, dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego będzie miał zastosowanie przepis art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług zgodnie, z którym jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Obowiązek podatkowy z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste powstaje w stosunku do poszczególnych wnoszonych przez użytkownika wieczystego opłat rocznych.

Zatem stwierdzić należy, iż w przypadku opłat rocznych za użytkowanie wieczyste, Prezydent Miasta Opola może udokumentować każdą wniesioną opłatę, wystawiając w tym celu w odpowiednim terminie fakturę VAT na żądanie podatnika .

Prawo do odliczenia podatku naliczonego (zakładając związek zakupu z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu) przysługuje - co do zasady - podatnikowi w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę, bądź w rozliczeniu za okres następny - art. 86 ust. 10 pkt 1 i art. 86 ust. 11 ustawy o VAT). Ponieważ przepisy nie regulują szczególnej zasady odliczania podatku naliczonego w przypadku faktury dokumentującej opłatę z tytułu wieczystego użytkowania, należałoby przyjąć, iż podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał fakturę dokumentującą opłatę, lub w rozliczeniu za miesiąc następny (bez względu na termin zapłaty).

W związku z powyższym stanowisko podatnika jest prawidłowe.
Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj