Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDF-3/415-9/06BA
z 28 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-3/415-9/06BA
Data
2006.03.28



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku
rozliczenie roczne
spadkobiercy


Pytanie podatnika
W jako sposób spadkobiercy zmarłego podatnika winni rozliczyć środki zgromadzone w kasie mieszkaniowej, w sytuacji gdy osoba oszczędzająca wycofała zgromadzone środki lecz nie wykorzystała ich zgodnie z celami systematycznego oszczędzania przed swoją śmiercią?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego K działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 - tekst jednolity ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 05-01-2006 (wpływ do US K 26-01-2006) uzupełnionego pismem z dnia 17-02-2006 (wpływ do US 21-02-2006) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Pani matka Barbara K. zmarła w dniu 02-05-2005 r. gromadziła oszczędności w kasie mieszkaniowej z zamiarem przeznaczenia ich na własne cele mieszkaniowe (remont domu lub zakup mieszkania). Odliczenia z tego tytułu Pani K. wykazała w złożonych w US Ch wspólnych z małżonkiem zeznaniach podatkowych. Zgromadzone środki zostały wycofane z kasy mieszkaniowej na początku 2005 roku, jednak do dnia śmierci Pani K nie zostały wydatkowane na remont domu.
Pani zdaniem spadkobiercy zmarłego podatnika nie mają obowiązku dokonania rozliczenia środków wycofanych z kasy mieszkaniowej po okresie systematycznego oszczędzania.
Ocena prawna stanowiska podatnika:
Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. podatek dochodowy zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
Ponadto, w myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy opodatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuacje systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r, do okresu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.
Jednocześnie, stosownie do art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osóbfizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. jeżeli podatnik skorzystałz odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określonew ust. 1 pkt 1 i 2 a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdywycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznegooszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunkuprowadzonym przez tę kasę, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którymzaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
-Wykładnia literalna tego przepisu wskazuje, że jeżeli podatnik po określonym w umowie o kredytkontraktowy okresie systematycznego oszczędzania wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej wdanym roku podatkowym, a następnie wycofaną kwotę wydatkował zgodnie z celamisystematycznego oszczędzania w następnych latach - to ma obowiązek doliczyć do dochodu(przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym nastąpiło wycofanie kwot uprzednioodliczonych.
W przedmiotowej sprawie, z racji wspólnego opodatkowania małżonków w latach, w którychgromadzono oszczędności w kasie mieszkaniowej należy przyjąć, że na każdego z małżonkówprzypadała ulga w wysokości 50% kwoty wykazanego odliczenia. W związku z powyższym połowęzgromadzonych w kasie mieszkaniowej oszczędności, wycofanych po zakończeniu okresusystematycznego oszczędzania, winien wydatkować w roku podatkowym, w którym nastąpiło ichwycofanie, na cele wskazane w zawartej umowie współmałżonek zmarłej Barbary K, tymsamym spełniając ustawowe przesłanki do zachowania prawa do ulgi z tytułu gromadzeniaoszczędności w kasie mieszkaniowej.
Natomiast w sytuacji, gdy wycofane środki nie zostały wydatkowane na cele określone w umowie o prowadzenie rachunku w ramach kasy mieszkaniowej, a taki stan faktyczny wynika ze złożonego przez Panią wniosku, współmałżonek Pani K winien zwrócić przypadającą na niego część wykorzystanej ulgi, składając w terminie do 30 kwietnia roku następnego stosowne zeznanie podatkowe we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym.
Z kolei, w przypadku pozostałej części wykorzystanej ulgi związanej z gromadzeniem oszczędności w kasie mieszkaniowej, spadkobiercy, ustaleni na podstawie postanowienia sądu w sprawie nabycia praw do spadku, winni zwrócić się z wnioskiem o dokonanie rozliczenia podatkowego za rok 2005 osoby zmarłej do organu podatkowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy, który to organ orzeka w formie decyzji o zakresie odpowiedzialności poszczególnych spadkobierców lub określa wysokość nadpłaty albo zwrotu podatku stosownie do art. 100 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 - tekst jednolity ze zm.). Należy bowiem zauważyć, że w myśl art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej, spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.
Podobnie należy postąpić, w przypadku rozliczenia podatkowego za rok 2004, jeżeli zeznaniepodatkowe nie zostało złożone w ustawowym terminie.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organykontroli podatkowej,
- została udzielona w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny, natomiast tut. organ podatkowy nie oceniał treści załączonych do wniosku dokumentów.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w K za, pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego K w terminie 7 dni od daty doręczenia mniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj