Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pleszewie
PP-443/24/2006/IPP
z 14 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/24/2006/IPP
Data
2006.07.14



Autor
Urząd Skarbowy w Pleszewie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
rzeczowy majątek ruchomy
usługi gwarancyjne
usługi naprawy


Pytanie podatnika
Czy powyższa usługa naprawy ( przedstawiona w stanie faktycznym ), świadczona przez kontrahenta niemieckiego, na nasze zlecenie podlega opodatkowaniu w Polsce ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) w związku z wnioskiem z dnia x złożonym przez X w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie

uznaje za prawidłowe stanowisko Spółki dotyczące braku obowiązku opodatkowania podatkiem VAT wykonanej przez kontrahenta niemieckiego usługi naprawy gwarancyjnej urządzenia wyprodukowanego przez Spółkę X.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie, realizując normę art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) w związku z Waszym wnioskiem z dnia x dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, udziela odpowiedzi na pytanie postawione w w/w wniosku o treści: Czy powyższa usługa naprawy ( przed- stawiona w stanie faktycznym ), świadczona przez kontrahenta niemieckiego, na nasze zlecenie podlega opodatkowaniu w Polsce ?

Stan faktyczny: Nasza firma dokonała w 2005 roku sprzedaży wyrobu kontrahentowi niemieckiemu, firmie X, który jako pośrednik sprzedał ją następnie do Finlandii. Nasza firma jako producent towaru, zgodnie z umową udzieliła gwarancji na powyższy wyrób W związku z awarią, po uprzednim uzgodnieniach zobowiązaliśmy firmę X jako sprzedawcy końcowemu usunąć ją, zlecając jej naprawę. Po usunięciu jej, firma X wystawiła fakturę, tytułem zwrotu poniesionych przez siebie kosztów naprawy w wysokości 2.000,00 EUR bez uwzględnionego podatku.

Stanowisko podatnika: Uważamy, że miejscem opodatkowania są Niemcy, gdyż zgodnie z art.27 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. Sam fakt, że jesteśmy gwarantem, nie powinien mieć tu znaczenia na miejsce opodatkowania, gdyż usługa ta została bezpośrednio wykonana przez zleceniodawcę niemieckiego. W związku z powyższym, usługi tej nie opodatkowaliśmy w Polsce. Czy postąpiliśmy słusznie?

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pleszewie obciążenie przez kontrahenta niemieckiego kosztami dokonanych napraw nabytego od Spółki X wyrobu należy potraktować jako usługi na ruchomym majątku rzeczowym. Usługi na ruchomym majątku rzeczowym są szeroko zdefiniowaną kategorią usług, mieszczą się w niej bowiem wszelkie usługi związane z majątkiem ruchomym takie jak np. naprawy, remonty.

W myśl art.27 ust.2 pkt 3 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia tych usług jest miejsce gdzie usługi są faktycznie świadczone. Należy jednak podkreślić, że w przypadku świadczenia przedmiotowych usług istnieje możliwość zmiany miejsca opodatkowania. Zgodnie z art. 28 ust. 7 ustawy, jeżeli naby wca tych usług podał świadczącemu numer identyfikacyjny, pod którym jest zidentyfikowany w innym państwie członkowskim niż państwo, w którym usługa została faktycznie wykonana wówczas miejscem świadczenia usługi jest państwo, które wydało ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Przepis ust. 8 ww. artykułu stanowi, że w przypadku, gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art.15 ustawy ( tj. polski podatnik podatku od towarów i usług ), przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Zatem warunkiem zastosowania przez podatnika przepisów art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d w powiązaniu z art. 28 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług skutkujących opodatkowaniem wykonywanych przez Spółkę usług poza terytorium kraju, jest niezwłoczny wywóz towaru po wykonaniu na nim usług poza terytorium kraju, nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi.

Odnosząc się bezpośrednio do sytuacji przedstawionej przez podatnika przy ustaleniu miejsca świadczenia usług na rzeczowym majątku ruchomym należy stwierdzić, iż warunek wywozu nie zostanie spełniony ( towar nie jest już własnością podatnika ) , zastosowanie znajdzie zasada ogólna wyrażona w art. 27 ust. 2 pkt 3d ustawy, która stanowi, iż miejscem świadczenia przedmiotowych usług będzie miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone.

Również art. 9 ( 2c ) VI Dyrektywy VAT mówi, iż za miejsce świadczenia usług związanych z pracami związanymi z rzeczami ruchomymi uznaje się miejsce, w którym usługi te fizycznie zostały wykonane.

W związku z tym, obciążenie Spółki przez kontrahenta z terytorium Wspólnoty kosztami napraw wad sprzedanego wyrobu nie będzie opodatkowane na terytorium kraju.

W tym stanie prawnym stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie dotyczącej braku obowiązku opodatkowania podatkiem VAT wykonanej przez kontrahenta niemieckiego usługi naprawy gwarancyjnej urządzenia wyprodukowanego przez Spółkę jest prawidłowe, co orzeczono w sentencji postanowienia.

Powyższe postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia - ewentualna zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj