Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PDB/415-16/BJ/06
z 10 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDB/415-16/BJ/06
Data
2006.07.10



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
obowiązek podatkowy
obowiązek składania deklaracji
pracodawca
składanie deklaracji
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
wynagrodzenia
zaliczka miesięczna


Pytanie podatnika
Czy w związku z zatrudnieniem przez podmiot zagraniczny nie posiadający na terytorium Polski siedziby, podatnik jest obowiązany do samodzielnego składania deklaracji podatkowych PIT-53 i rozliczania podatku od otrzymanego wynagrodzenia, czy też w dalszym ciągu powinna robić to spółka zagraniczna?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20.04.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania wynagrodzenia otrzymanego od pracodawcy zagranicznego, nie mającego siedziby w Polsce jest nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 20.04.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dochodów z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego od firmy zagranicznej, nie mającej siedziby w Polsce.
Ponieważ wniosek zawierał braki formalne tutejszy organ podatkowy pismem Nr PDB/415-16/BJ/06 z dnia 16.05.2006 wezwał wnioskodawcę do ich uzupełnienia. Braki uzupełniono w dniu 29.05.2006r.
Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta maja obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
Z przedłożonego wniosku wynika, że podatnik mieszkający w Polsce zawarł umowę o pracę ze spółką zagraniczną mającą siedzibę w Niemczech. Praca podatnika jest w przeważającej części wykonywana na terytorium Polski.Do marca 2006r. spółka zagraniczna nie mająca siedziby w Polsce składała deklaracje PIT-4 od wypłaconych wynagrodzeń oraz odprowadzała zaliczki na podatek dochodowy wynikające ze złożonych deklaracji.
Wg oświadczenia podatnika składającego wniosek o interpretację - spółka zagraniczna w której pracuje, otrzymała w marcu 2006r. pismo od Naczelnika Urzędu Skarbowego w Warszawie, do którego spółka zagraniczna składała deklaracje PIT-4, informujące, iż spółka jako podmiot zagraniczny nie mający siedziby na terytorium Polski nie może być płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce a odprowadzaniem zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych powinni się zająć sami podatnicy.

Pytanie wnioskodawcy:
czy w związku z zatrudnieniem przez podmiot zagraniczny nie posiadający na terytorium Polski siedziby, podatnik jest obowiązany do samodzielnego składania deklaracji podatkowych PIT-53 i rozliczania podatku od otrzymanego wynagrodzenia, czy też w dalszym ciągu powinna robić to spółka zagraniczna?

Stanowisko wnioskodawcy:
Zdaniem podatnika, nie powinien składać deklaracji na podatek dochodowy od osób fizycznych PIT-53, gdyż nie zgadza się z pismem, które otrzymał zagraniczny pracodawca od urzędu skarbowego - właściwego dla osób zagranicznych i wg podatnika pracodawca winien składać w dalszym ciągu deklaracje PIT-4.

Dokonując oceny stanu faktycznego w świetle obowiązujących przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje:
Obowiązek podatkowy w zakresie dochodów za pracę, wykonywaną w Polsce należy rozpatrywać w świetle postanowień umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu zawartych przez Polskę oraz przepisów art. 3 ust. 1, art. 11 ust. 1, art. 12, art. 27 ust.1, art. 44 ust. 3a i ust. 3d, art. 45 ust. 1, ust. 7 i ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm/.

Zgodnie z art. 14 ust.1 i 2 umowy z dnia 18 grudnia 1972r. między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku /Dz.U. z 1975r. Nr 31, poz. 163 ze zm/ od 19 grudnia 2004r. obowiązuje nowa umowa /Dz. U. Nr 12 poz. 90/ - z zastrzeżeniem postanowień art. 15, art. 16,ust. 2, art. 17 i art. 18 - pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, mogą być opodatkowane tylko w tym państwie, chyba że wykonuje pracę w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, wówczas osiągnięte za nią wynagrodzenie mogą być opodatkowane w tym drugim państwie. Bez względu na ust.1 wynagrodzenia, jakie osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej lub samodzielnej, wykonywanej w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane tylko w pierwszym powołanym państwie, jeżeli:

  1. odbiorca przebywa w drugim państwie łącznie nie dłużej niż 183 dni podczas danego roku kalendarzowego, i
  2. wynagrodzenia są wypłacane przez osobę lub osobie, która nie ma w tym drugim państwie miejsca zamieszkania lub siedziby, i
  3. wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład, który posiada w drugim państwie osoba płacąca wynagrodzenia.


Stosownie do art. 32 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych- jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę w Polsce od pracodawcy polskiego lub od znajdującego się w Polsce zakładu zagranicznego, pracodawca polski lub ten zakład są obowiązani jako płatnicy co miesiąc obliczać i pobierać zaliczki na podatek dochodowy wg zasad i w wysokości obowiązującej w stosunku do osób mających w Polsce miejsce zamieszkania.

Jeżeli natomiast pracownik otrzymuje wynagrodzenie bezpośrednio z zagranicy, tj. od pracodawcy mającego siedzibę za granicą, to rozlicza się zgodnie z art. 44 ust. 3a i ust. 3d ww. ustawy o podatku dochodowym, w myśl którego podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatnika ze stosunku pracy z zagranicy, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne na podatek dochodowy w wysokości 19 % dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym właściwym wg miejsca zamieszkania podatników - deklaracje PIT-53.

Obowiązek wpłacania zaliczki w wysokości 19 % uzyskanego dochodu /podatnik może przy obliczaniu zaliczki stosować odpowiednio stawkę 30 %, 40%/ powstaje, po przekroczeniu okresu, który zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi warunek wyłączenia z opodatkowania tych dochodów na terytorium Polski ; w tym przypadku przy obliczaniu pierwszej zaliczki podatnik jest obowiązany uwzględnić dochody uzyskane od początku roku podatkowego.

W świetle ww. przepisów oraz stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, podatnik obowiązany jest sam wpłacać zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia otrzymanego od pracodawcy zagranicznego mającego siedzibę w Niemczech - a nie mającego siedziby w Polsce - składać deklaracje PIT-53. Na podatnikach opłacających samodzielnie zaliczki ciąży obowiązek złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym na formularzu PIT-36.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w latach 2004 - 2006 - traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje na podstawie art.236 § 2 pkt.1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie.

Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej /Dz.U. z 2004r. Nr 253, poz.2532/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj