Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/22/2006
z 12 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/22/2006
Data
2006.07.12



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
organizacje międzynarodowe
pomoc zagraniczna
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenia pracowników realizujących projekty mimo, że są finansowane ze środków obrotowych Wyższej Szkoły, a następnie refundowane ze środków EFS i PHARE, są przychodem objętym zwolnieniem na podstawie art. 21 ust.1 pkt 46 lit.b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 z późn. zm) w odpowiedzi na wniosek z dnia 6 czerwca 2006 roku ( uzupełniony w dniu 04.07.2006 roku ) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z tytułu, zwolnienia z podatku dochodowego dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne zatrudnione bezpośrednio przy realizacji projektów współfinansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej Europejskiego Funduszu Społecznego oraz PHARE. Wyższa Szkoła wypłaca wynagrodzenia pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę oraz osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych tj. o dzieło i zlecenie ze środków pochodzących z bezzwrotnej pomocy.

Z treści załączonych do wniosku umów stwierdzam, że Wyższa Szkoła jest beneficjentem środków pomocowych w ramach projektu „X”, projektu „ Y „ oraz wsparcie projektów finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny” oraz projektu „ Z ”.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wyższa Szkoła realizuje projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz PHARE. W ramach każdego projektu prowadzone jest oddzielne subkonto - wyłącznie do obsługi danego projektu. Koszty zadań w/w programu w tym również wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na umowę o pracę jak i umów o dzieło lub zlecenia finansowane jest częściowo (75%) z bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

W złożonym wniosku Strona pyta czy wynagrodzenia pracowników realizujących projekty mimo, że są finansowane ze środków obrotowych Wyższej Szkoły, a następnie refundowane ze środków EFS i PHARE , są przychodem objętym zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Informuję, że stosownie do postanowień art. 21 ust 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku nr 14, poz. 176 z p. zm ) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymywane przez podatnika, jeżeli:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz,
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z cytowanego wyżej przepisu art. 21 ust.1 pkt 46 wynika, że istotne dla zwolnienia jest pochodzenie dochodów z określonych źródeł oraz bezpośrednie realizowanie celu programu finansowanego z tych źródeł. Zwolnienie adresowane jest jedynie do podatników bezpośrednio realizujących cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Z tego względu istotna jest treść umowy, na podstawie której podatnik otrzymuje przedmiotowe przychody.

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania , którą wyraża treść art.9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 , poz. 176 z późń. zm. ). W myśl postanowień tego przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody , z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52,52a,52c oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wynagrodzenia pracowników należą do źródła przychodów , o których mowa w art.12 ust.1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy, tj. przychodów ze stosunku służbowego ,stosunku pracy , pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od od osób fizycznych , na ogólnych zasadach.

Przychody ze stosunku pracy otrzymywane przez osoby zatrudnione w ramach realizacji w/w projektów finansowane są ze środków krajowych i jako takie nie korzystają ze zwolnienia od podatku. W związku z tym od wypłaconych przychodów ze stosunku pracy, płatnik ma obowiązek poboru zaliczek na podatek, na zasadach określonych w art. 32 ustawy.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy nie może mieć zastosowania do przychodów osób fizycznych finansowanych - współfinansowanych - ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych, gdyż pomoc pochodząca z funduszy strukturalnych stanowi refundację wcześniej poniesionych wydatków, których źródłem finansowania były krajowe środki publiczne.

Zatem dochody osób zatrudnionych przy realizacji w/w projektów na podstawie umowy o pracę, których wynagrodzenia finansowane są ze środków obrotowych Wyższej Szkoły a następnie są refundowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, nie korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym postanawiam jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj