Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieruszowie
US-I/415-8/06
z 5 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I/415-8/06
Data
2006.05.05



Autor
Urząd Skarbowy w Wieruszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
podatek
renta
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Czy słusznie jest pobierany podatek od renty rodzinnej przez ZUS ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21 lutego 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 13 kwietnia 2006r.) Pani, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznaje zajęte przez Panią stanowisko w złożonym wniosku dotyczące kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z tytułu otrzymywanej renty rodzinnej - za nieprawidłowe.

Stan faktyczny w przedmiotowej sprawie przedstawia się następująco:
Pismem z dnia 21 lutego 2006 roku zwróciła się Pani do Izby Skarbowej w Warszawie w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, które zgodnie z art. 170 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, zostało przesłane zgodnie z właściwością miejscową do tutejszego Urzędu w dniu 13 marca 2006 roku. Podatniczka przedstawia we wniosku, że po śmierci męża w lipcu 1998 roku nieletnim dzieciom przyznano rentę rodzinną, od której ZUS pobierał zaliczki na podatek. Obecnie renta rodzinna jest wypłacana dorosłemu synowi, który nadal się uczy.W związku z powyższym podatniczka zwraca się z prośbą o wyjaśnienie czy: słusznie jest pobierany podatek od renty rodzinnej przez ZUS ?

Uzupełnienie wniosku w przedmiotowej sprawie przedstawia się następująco:
W dniu 11 kwietnia 2006 roku podatniczka uzupełniła swój wniosek w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie podatkowe przed sądem administracyjnym dotyczące kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z tytułu otrzymanej renty rodzinnej. Jako samotna matka rozliczyła się wspólnie z synem, który osiągnął pełnoletność 20 sierpnia 2004 roku, pobiera rentę rodzinną i nadal się uczy. Dołączyła również do wniosku wycinek z gazety, oraz wydruk materiału o wspólnym opodatkowaniu z serwisu informacyjnego znaleziony w Internecie dotyczący kwestii opodatkowania renty rodzinnej.Podatniczka jak wynika z pism i dołączonych dokumentów nie zgadza się z tym, iż dochody z tytułu renty rodzinnej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 1 O.p. "Stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym" naczelnik urzędu skarbowego udziela pisemnej interpretacji odnośnie zapytania dotyczącego:
- kwestii opodatkowania renty rodzinnej podatkiem dochodowym.

Odnośnie złożonego zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie informuje, iż w świetle przepisów prawa podatkowego zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku, opodatkowaniem podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 24, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy źródłem przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest renta. Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełnia warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Uprawnieni do renty rodzinnej, pod warunkiem spełnienia warunków określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998r.o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2004r. Nr 39, poz. 353) na podstawie art. 67, są m. in.: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej oraz małżonek (wdowa i wdowiec) i rodzice, za których w rozumieniu ustawy uważa się również ojczyma i macochę, oraz osoby przysposabiające.

Jednocześnie na mocy art. 12 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez rentę rozumie się łączną kwotę świadczeń rentowych wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych.

W związku z powyższym renta rodzinna, czy to otrzymywana przez rodzica na rzecz małoletniego dziecka, czy też przez pełnoletnie dziecko podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W związku z faktem, iż dochody z rent rodzinnych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy - podlegają również rozliczeniu w rocznym zeznaniu podatkowym sporządzonym przez podatnika.

W związku z powyższym należy zaznaczyć, iż kwestia opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu z tytułu renty rodzinnej jest kwestią odrębną od zasad określonych przez ustawodawcę, które musi spełnić rodzic samotnie wychowujący dziecko, aby mógł skorzystać z preferencyjnego obliczenia podatku. Ponieważ w art. 6 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy dopuszcza się możliwość opodatkowania przez rodzica uzyskanych przez niego dochodów wraz z dziećmi, które nie ukończyły 25 lat i uczą się w szkołach wyższych, o których mowa w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym, dzieci te nie uzyskiwały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku.

W przypadku rodzica wychowującego samotnie pełnoletnie dziecko, dochodów takiego dziecka (czy to z pracy, czy też z renty rodzinnej) nigdy nie łączy się z dochodami rodzica, stąd też nie są one włączone do podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym rodzica, a wynika to z treści art. 7 ust. 1 powyższej ustawy. Zgodnie bowiem z tym przepisem jedynie dochody małoletnich dzieci łączy się z dochodami samotnie wychowujących rodziców.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędy Skarbowego w Wieruszowie uznaje stanowisko przedstawione przez Panią w piśmie z dnia 21 lutego 2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 13.01.2006r.) - za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania,zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj