Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-119/IV/2005/DB
z 2 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-119/IV/2005/DB
Data
2005.06.02



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Przekroczenie obrotu


Słowa kluczowe
korekta podatku
podatek naliczony
proporcja
rok podatkowy


Pytanie podatnika
W jaki sposób, w świetle art. 163 ust. 1 ustawy o VAT, obliczona powinna zostać proporcja, którą Podatnik uwzględnić miałby na bieżąco w rozliczeniach za miesiące styczeń - kwiecień 2005 r., przy założeniu, że rokiem podatkowym jest okres od 1 maja do 30 kwietnia, a Wnioskodawca ustalił proporcję ostateczną za rok 2004 na dzień 30 kwietnia 2005r.?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia proporcji na podstawie art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej zwanej ustawą o VAT, w przypadku gdy rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w umowie spółki, na podstawie której działa Podatnik, znajduje się zapis, że "rok obrotowy liczy się od pierwszego maja roku kalendarzowego do 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego". W zakresie rozliczeń z podatku od towarów i usług Wnioskodawca dokonuje zarówno czynności, z tytułu których posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego jak i czynności, które prawa takiego nie dają. Jednocześnie Podatnik nie jest w stanie jednoznacznie alokować wydatków (i związanego z nimi podatku naliczonego) pomiędzy oboma rodzajami czynności, co powoduje, iż powstaje w jego przypadku konieczność rozliczania podatku naliczonego za pomocą tzw. proporcji sprzedaży.

W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniem w jaki sposób, w świetle art. 163 ust. 1 ustawy o VAT, obliczona powinna zostać proporcja, którą Podatnik uwzględnić miałby na bieżąco w rozliczeniach za miesiące styczeń - kwiecień 2005 r., przy założeniu, że rokiem podatkowym jest okres od 1 maja do 30 kwietnia, a Wnioskodawca ustalił proporcję ostateczną za rok 2004 na dzień 30 kwietnia 2005 r.

W ocenie Wnioskodawcy przyjąć trzeba, że proporcję (zarówno wstępną jak i ostateczną) ustala się z uwzględnieniem poziomu obrotów w okresie przyjętym przez podatnika za rok podatkowy. W przedstawionym stanie faktycznym proporcję będzie należało zatem liczyć za okres 1 maja - 30 kwietnia.

Podatnik zwraca uwagę na przepis art. 163 ust. 1 ustawy o VAT, który przewiduje specyficzną sytuację w przypadku ustalania proporcji za okres maj - grudzień 2004 r. Proporcję ustala się wówczas z uwzględnieniem obrotów osiągniętych w roku 2003.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym, do rozliczeń za miesiące styczeń - kwiecień 2005 r. Podatnik powinien stosować proporcję wstępną ustaloną zgodnie z zasadami z art. 90 ustawy o VAT, tzn. proporcję wynikającą z obrotu za poprzedni rok podatkowy (od 1 maja 2003 r. do 30 kwietnia 2004 r.).

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 163 ust. 1 ustawy o VAT, jeżeli w 2003 r. podatnik osiągnął obrót przekraczający kwotę 30 000 zł z tytułu wykonywania czynności, które zgodnie z przepisami ustawy podlegałyby opodatkowaniu lub nie podlegałyby opodatkowaniu, przy obliczaniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004 r. przyjmuje się proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3-8, wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003 r. z wykonywania tych czynności, uwzględniając zakres prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, jaki wynika z ustawy. W przypadku gdy podatnik uzna jednak, że w odniesieniu do niego kwota osiągniętego w 2003 r. obrotu byłaby niereprezentatywna, stosuje się art. 90 ust. 9.

Zgodnie z art. 163 ust. 2 ustawy o VAT korekta kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91, za rok 2004 dotyczy okresu od dnia 1 maja do końca roku podatkowego. Do obliczenia proporcji przyjmuje się obroty osiągnięte w tym okresie. Obliczoną za ten okres proporcję stosuje się przy wyliczeniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w trakcie 2005 r. W stosunku do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed dniem 1 maja 2004 r. stosuje się przepisy art. 20 ust. 5 ustawy, o której mowa w art. 175.

Przepis art. 11 Ordynacji podatkowej stanowi, że rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej.

W obowiązującej do 30 kwietnia 2004 r. ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, w art. 4 pkt 9 definiowano rok podatkowy jako rok kalendarzowy, chyba że podatnik na podstawie odrębnych przepisów wybrał rok podatkowy niebędący rokiem kalendarzowym. Przepisami tymi mogły być przepisy art. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) oraz przepisy art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).

W obowiązującej od 1 maja 2004 r. ustawie o VAT ustawodawca posiłkuje się instytucją roku (podatkowego lub rozliczeniowego), nie definiując go. W związku z tym zastosowanie będzie miał przepis art. 11 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy.

Oznacza to, że korekta kwoty podatku naliczonego za rok 2004 dotyczy okresu od 1 maja do 31 grudnia. Do obliczenia proporcji przyjmuje się zatem obroty osiągnięte w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2004 r. Obliczoną za ten okres proporcję stosuje się przy wyliczaniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 ustawy o VAT w trakcie całego roku 2005, a więc w konsekwencji również we wskazanym przez Podatnika okresie styczeń - kwiecień 2005 r., niezależnie od przyjętego w stosownej umowie roku obrotowego stosowanego na potrzeby innych ustaw podatkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj