Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415-19/06
z 6 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415-19/06
Data
2006.07.06



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
księga przychodów i rozchodów
księgowanie kosztów
zakup towarów


Pytanie podatnika
W myśl art. 14 pkt 4 Ordynacji podatkowej zwracamy się z prośbą o udzielenie informacji, jak powinno wyglądać prawidłowe księgowanie następującej sytuacji:Dostawca zagraniczny wystawia fakturę za towar, na której widnieją dwa terminy płatności. Przy terminie wcześniejszym znajduje się informacja, że w przypadku dopełnienia w/w, kwotę należności należy pomniejszyć o 2% wartości. Płatności dokonujemy w terminie wcześniejszym w kwocie pomniejszonej i na tej podstawie rozliczamy różnice kursowe.
W związku z tym uważamy, że podczas księgowania faktury powinniśmy uwzględnić kwotę mniejszą, która w rzeczywistości została zapłacona.
Informujemy, że rozliczamy się z Urzędem Skarbowym na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.


Dnia 7 czerwca 2006 roku złożył Pan w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie poprawności zaewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów kosztu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej poniesionego na zakup towarów handlowych u zagranicznego kontrahenta stosującego zniżki (upust cenowy 2 %) przy zapłacie należności we wcześniejszym z dwóch wyznaczonych terminów płatności. Zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym we wniosku uważa Pan, że podczas księgowania przedmiotowej faktury winno uwzględnić się kwotę mniejszą, faktycznie zapłaconą we wcześniejszym terminie płatności oraz od tej kwoty rozliczyć powstałe różnice kursowe. W załączeniu przedłożył Pan kopię faktury.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na Pana zapytanie informuję że:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa sie lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowaniem kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów. Do powyższej regulacji odwołuje się także przepis § 12 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) stanowiący, że (...) jeżeli w dowodzie (księgowym) podane jest wartościowe określenie operacji gospodarczej tylko w walucie obcej, podatnik posiadający ten dowód jest obowiązany przeliczyć walutę obcą na złote, po obowiązującym w dniu dokonania operacji kursie (...).

Zgodnie z § 17 ust. 1 cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem § 30, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania stwierdzam co następuje:
1. zakup towarów handlowych wg faktury z dnia 30.05.2006 roku należało zaksięgować niezwłocznie po otrzymaniu towaru w kwocie 371,70 EURO przeliczonej na złote według kursu średniego ogłoszonego przez NBP na dzień wystawienia faktury tj. dzień 30.05.2006 roku,
2. po dokonaniu zapłaty za nabyte towary handlowe we wcześniejszym terminie płatności (do dnia 09.06.2006 roku) powyższe księgowanie należało skorygować:
- in minus o kwotę 2 %-owego upustu cenowego, tj. o 7,43 EURO przeliczoną na złote według kursu średniego ogłoszonego przez NBP na dzień wystawienia faktury tj. dzień 30.05.2006 roku,
- in minus lub in plus o różnice kursowe wynikające z zastosowania do kwoty faktycznej wartości faktury ( 371,70 EURO - 7,43 EURO = 364,27 EURO) kursu: sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt oraz kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.

Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji.

Informuje się, że w myśl art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj