Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-415-83/06/AM
z 13 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-415-83/06/AM
Data
2006.06.13



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
giełda
papier wartościowy
sprzedaż akcji
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż akcji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14 a § 1 - 4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. ze zmianami) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, oceniając stanowisko Wnioskodawcy w sprawie opodatkowania dochodu ze sprzedaży papierów wartościowych - przedstawione we wniosku z dnia 28.03.2006r., uzupełnionym pismem z dnia 08.05.2006r. o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: W grudniu 2003 roku Podatniczka na Giełdzie Papierów Wartościowych zakupiła jako osoba prywatna - akcje spółki X S.A, które następnie sprzedała 16 stycznia 2004 roku.

2. Przedmiot interpretacji: W związku z opisanym stanem faktycznym Podatniczka zwraca się z zapytaniem - czy sprzedaż tych akcji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Podatniczka uważa, że sprzedaż tych akcji jest zwolniona z opodatkowania.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Przepis art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku stanowi, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z ust. 1a w/w artykułu - jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28 - 30, 30a - 30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów. Natomiast według ust. 2 tego artykułu dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Wśród określonych w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródeł przychodów wymienione zostały w punkcie 7 kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w punkcie 8 lit. a) - c). Według art. 17 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z: a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych, b) realizacji praw z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Papierami wartościowymi w rozumieniu przepisu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 21.08.1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002, Nr 49, poz.447 ze zm.) są akcje, prawa do akcji, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne, jak również inne papiery wartościowe wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego.

W myśl art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu. Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 w/w ustawy dochodem, o którym mowa ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Dochód ze sprzedaży akcji należy wykazać w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym w odrębnym zeznaniu , według ustalonego wzoru /PIT-38/ i w tym samym terminie należy wpłacić wynikający z tego zeznania podatek dochodowy /art.45 ust.1a pkt1 i ust.4 pkt 2 w/w ustawy. Zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202 poz. 1956 ze. zm.), stosownie do którego przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów /poniesionych strat/, uzyskanych po dniu 31.12.2003r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art.52 pkt 1 lit.b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2004r., pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 01.01.2004r. Zatem wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostały przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie oferty publicznej lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118 poz. 754 ze zm.), pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004r.

W przypadku zbycia papierów wartościowych , które zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004r, w formularzu PIT-8C /w części F/ sporządzana jest informacji o wysokości przychodów. W przypadku braku informacji, czy dane papiery spełniają przesłanki określone w ww. przepisie, biuro maklerskie powinno wykazać przychód ze sprzedaży, jako podlegający opodatkowaniu. Natomiast podatnik dysponujący dowodami, że dochód ze sprzedanych papierów wartościowych nie podlega opodatkowaniu - nie wykaże tego dochodu w zeznaniu podatkowym.Biorąc pod uwagę fakt, że dzień 1 stycznia 2004r. jest dniem granicznym, dlatego też dla nabycia praw przysługujących z art.19 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw / Dz .U Nr 202, poz.1956 ze .zm./ znaczenie ma fakt rzeczywistego nabycia akcji przed dniem 1 stycznia 2004r., tj. przeniesienia tytułu ich własności.

Po otrzymaniu informacji PIT-8C z Centralnego Domu Maklerskiego każdy podatnik obowiązany jest dokonać samodzielnej analizy tej informacji i wykazać w zeznaniu podatkowym dochody ze sprzedaży faktycznie posiadanych papierów wartościowych. Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono, jak w sentencji. Powyższej interpretacji udzielono zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym we wniosku, bez rozpatrywania załączników. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj