Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PP/443-85/05
z 22 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-85/05
Data
2005.11.22



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
koszt
podatek od towarów i usług
podstawa opodatkowania
sprzedaż wysyłkowa
stawki podatku
transport


Pytanie podatnika
Czy od poniesionych kosztów przesyłki powinno się naliczyć i odprowadzać podatek od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 15.09.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług kosztów przesyłki towarów sprzedawanych za pośrednictwem internetu stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 15.09.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 26.09.2005 r. Podatnik, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r., Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) wniósł o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Jednocześnie oświadczył, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca, wskazuje, iż prowadzi antykwariat. Jednocześnie dokonuje sprzedaży towarów za pośrednictwem internetu (tzw. aukcje internetowe). Dodaje, iż specyfika sprzedaży przez internet powoduje, że transakcje zawierane są na odległość, w związku z czym powstaje konieczność przesłania zakupionego przedmiotu.

Podatnik oświadcza, iż zakupiony towar zostaje wysłany do kontrahentów po wcześniejszym uregulowaniu należności głównej (np. za zaliczeniem pocztowym bądź wpłacie na konto bankowe). Koszty przesyłki także pokrywa kupujący, jednakże w momencie wysłania paczki Podatnik, płaci za usługę w imieniu kupującego, który następnie zwraca pobrane koszty zgodnie z taryfą Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej.

Wątpliwość Podatnika budzi fakt, czy od poniesionych kosztów przesyłki winien naliczyć i odprowadzić do Skarbu Państwa podatek od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika, nie ma On obowiązku naliczania i odprowadzania podatku od towarów i usług za usługę przesłania zakupionego towaru do odbiorcy. Przedstawiając argumenty potwierdzające własne stanowisko Wnioskodawca podniósł, iż:

- to nie On wykonuje usługę dostarczenia zakupionego towaru - lecz Poczta Polska lub firmy kurierskie, które zobligowane są do odprowadzenia - zdaniem Podatnika - podatku od towarów i usług (świadczenie usług kurierskich jest bowiem przedmiotem ich działalności gospodarczej i uzyskują z tego tytułu dochód),

- z tytułu dostarczenia przesyłki kupującemu nie uzyskuje żadnych dochodów, gdyż kupujący pokrywa koszty przesyłki i wpłaca na konto Podatnika odpowiednią kwotę - zgodną z taryfą Poczty Polskiej, stanowiącą koszt przesyłki, którą to kwotę Podatnik płaci w momencie nadania paczki.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie wskazuje, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie natomiast z dyspozycją zawartą w art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem są także otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Art. 29 ust. 1 ustawy wzoruje się na art. 11(A) Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC) zgodnie z którym, na całość świadczenia należnego od nabywcy składają się:

  1. wynagrodzenie, które dostawca lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, łącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną tych transakcji,
  2. podatki, cła, opłaty i inne należności, z wyjątkiem podatku od wartości dodanej,
  3. dodatkowe koszty, takie jak prowizja, koszty pakowania, transportu oraz ubezpieczenia, którymi dostawca obciąża nabywcę lub klienta.<1>

Z wyżej przedstawionego stanu prawnego wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów jak również odpłatne świadczenie usług. Podstawa opodatkowania obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy, w tym również ciążące na dostawcy koszty prowizji, pakowania, transportu oraz ubezpieczenia, jeżeli są one bezpośrednio związane z daną dostawą i zwracane są przez nabywcę dostawcy w zakresie uiszczania należności.

Podkreślić należy, iż koszty przesłania (transportu) wlicza się do podstawy opodatkowania niezależnie od tego, czy towar dostarczony został bezpośrednio przez dostawcę czy też za pośrednictwem innego podmiotu w ramach świadczonych przez niego usług (tj. przez zlecenie tej czynności wyspecjalizowanemu przewoźnikowi).

Wartość wskazanych kosztów, których ciężar został przerzucony na nabywcę traktuje się jako element świadczenia podstawowego, z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla tego świadczenia podstawowego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę w piśmie z dnia 15.09.2005 r. wynika, iż specyfika prowadzonej działalności gospodarczej (sprzedaż internetowa) powoduje, iż realizacja dostawy towarów odbywa się nieodzownie za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej. Kosztami przesyłki obciążony jest odbiorca towarów, który zwraca Podatnikowi zgodnie z taryfą Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej poniesione wydatki w całości.

Powyższe oznacza, iż zwrócone Wnioskodawcy koszty dostawy towarów stanowią część świadczenia należnego Podatnikowi z tytułu dokonanej sprzedaży. Zatem stosownie do treści przywołanego art. 29 ust. 1 ustawy, należność o której mowa w zdaniu poprzednim należy włączyć do podstawy opodatkowania i opodatkować podatkiem od towarów i usług wg stawki właściwej dla poszczególnych dostaw.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uznaje stanowisko Podatnika wyrażone w piśmie z dnia 15.09.2005 r., uzupełnione pismem z dnia 26.09.2005 r. za nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

<1>"VI Dyrektywa VAT Komentarz do Dyrektyw Rady Unii Europejskiej dotyczących wspólnego systemu podatku od wartości dodanej", pod red. Krzysztofa Sachsa, tłumaczenia tekstów dyrektyw Renata Giedrojć, Warszawa 2004, s. 231.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj