Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PM/436-9b/05/MSM
z 3 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436-9b/05/MSM
Data
2006.01.03



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka od wspólnika
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy pożyczki odzielane po dniu 1 maja 2004 r. przez podatnika VAT (wspólknika spółki kapitałowej) podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 19.10.2005 r. uzupełnionego korespondencją z dnia 02.11.2005 r. (data wpływu 03.11.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.05.2004 r. - stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 19.10.2005 r., uzupełnionym korespondencją z dnia 02.11.2005 r. (data wpływu 03.11.2005 r.) Podatnik zwrócił się między innymi z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego według stanu prawnego obowiązującego w okresie od dnia 01.05.2004 r. w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych przedstawiając następujący stan faktyczny:
Podatnik jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jednocześnie wykonującym na podstawie umowy o pracę funkcję prezesa jednoosobowego jej zarządu. Działalność spółki, bieżąca i inwestycyjna, jest finansowana w znacznej części ze środków własnych spółki oraz kredytów. W celu utrzymania płynności finansowej spółki Podatnik udziela spółce pożyczek pieniężnych na podstawie zawieranych umów pożyczek. Od stycznia 2004 r. Podatnik zawarł ze spółką osiem umów pożyczek gotówkowych. Pożyczki są oprocentowane. Spółka spłaca co miesiąc odsetki od kapitału, a spłata kapitału nastąpi z chwilą upływu czasu, na który zawarte zostały umowy pożyczek. Od umów zawartych przed dniem 1 maja 2004 r. uiszczony został podatek od czynności cywilnoprawnych. Ponadto podaje, że pożyczki udzielane przez Podatnika spółce nie wchodzą w zakres prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatnik nie udziela pożyczek innym podmiotom. Jest natomiast czynnym podatnikiem podatku VAT.

Strona pyta czy pożyczki udzielane po dniu 1 maja 2004 r. przez Podatnika jako wspólnika Spółki kapitałowej podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych ...
Zdaniem Podatnika umowy pożyczki zawarte po dniu 1 maja 2004 r. podlegają podatkowi PCC i na mocy art. 9 pkt. 10 lit. h) ustawy są z niego zwolnione.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 720 Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego, określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) podatkowi podlegają umowy pożyczki.
W myśl art. 2 pkt. 4 cytowanej ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.
Ustawą z dnia 19.12.2003 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2004 r. Nr 6, poz. 42) wprowadzono, że od dnia 01.05.2004 r. umowy pożyczki udzielane przez wspólnika do spółki kapitałowej nie stanowią zmiany umowy spółki, jak również są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 9 pkt. 10 lit. h) ww. ustawy.

W dniu 12.12.2005 r. tutejszy Organ podatkowy wydał Postanowienie w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług co do zawieranych przez Podatnika w 2004 r. i 2005 r. ww. umów pożyczek. Stwierdził, że Podatnik udzielając pożyczek swojej Spółce świadczy odpłatne usługi pośrednictwa finansowego, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu przedmiotowe umowy pożyczki udzielane przez Podatnika do spółki kapitałowej od dnia 01.05.2004 r. nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie z art. 2 pkt. 4 ustawy o podatku PCC.
A zatem stanowisko wyrażone przez Podatnika nie jest prawidłowe (według stanu prawnego obowiązującego od dnia 01.05.2004 r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj