Interpretacja Burmistrza Miasta Rypina
FN3120/1-1/06
z 10 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
FN3120/1-1/06
Data
2006.07.10



Autor
Burmistrz Miasta Rypina


Temat
Prawo celne

Opłata skarbowa --> Zakres przedmiotowy --> Przedmiot opłaty skarbowej

Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi

Opłata skarbowa --> Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej --> Podmioty opłaty skarbowej


Słowa kluczowe
opłaty sądowe
wydanie decyzji
zwierzęta


Pytanie podatnika
Czy wnioskodawca, który wystąpił z wnioskiem w sprawie wyrażenie zgody na tymczasowe przetrzymywanie zwierzyny winien dokonać opłaty skarbowej i w jakiej kwocie za wydanie decyzji wyrażającej zgodę Starosty na tymczasowe przetrzymywanie zwierzyny w szczególnych przypadkach.


POSTANOWIENNIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 oraz art.216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku- Ordynacja podatkowa (Dz. U .z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Burmistrz Miasta Rypina

p o s t a n a w i a

uznać za prawidłowe stanowisko Starostwa Powiatowego w sprawie dokonania opłaty skarbowej i jej wysokości za wydanie decyzji wyrażającej zgodę starosty na tymczasowe przetrzymywanie zwierzyny w szczególnych przypadkach.

U z a s a d n i e n i e

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku- Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 z późn. zm.) Burmistrz Miasta na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 19 czerwca 2006 roku do tut. Urzędu wpłynęło pismo Państwa z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w kwestii, czy wnioskodawca, który wystąpił z wnioskiem w sprawie wyrażenie zgody na tymczasowe przetrzymywanie zwierzyny winien dokonać opłaty skarbowej i w jakiej kwocie za wydanie decyzji wyrażającej zgodę Starosty na tymczasowe przetrzymywanie zwierzyny w szczególnych przypadkach.

Na podstawie art. 1 ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (tj. Dz. U. z 2004 roku Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej podania i załączniki do podań, czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego oraz zaświadczenia i zezwolenia wydawane na wniosek zainteresowanego.

Generalna zasada pobierania opłaty skarbowej od powyższych przedmiotów ma zastosowanie, jeżeli nie ma podstawy prawnej do wyłączenia obowiązku zapłaty tej opłaty lub zezwolenia od niej.

Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej ciąży na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych mniemających osobowości prawnej, jeżeli wystawiają (sporządzają) dokumenty, składają podania i załączniki do podań albo jeżeli na ich wniosek dokonuje się czynności urzędowych lub wydaje zaświadczenia lub zezwolenia (art. 4.1 ustawy o opłacie skarbowej).

Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, wysokość stawek opłaty skarbowej od poszczególnych jej przedmiotów oraz zwolnień określa tabela stanowiąca załącznik do ustawy.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 roku Prawo Łowieckie (Dz. U. z 2005 roku Nr 127, poz. 1066 z późn. zm.) Starosta w szczególnych przypadkach może wyrazić zgodę na przetrzymywanie zwierzyny (porzuconej sarenki-koźlęcia).

W ustawie Prawo Łowieckim nie mówi się o żadnych opłatach związanych z wydaniem zgody przez Starostę na przetrzymywanie zwierzyny, w związku z powyższym nie na zastosowania art. 3 ustawy o opłacie skarbowej, który zwalnia z opłaty zezwolenia, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają opłacie lub są od tych opłat zwolnione.

Wydanie zezwolenia w ww. sprawie stanowi przedmiot opłaty skarbowej zamieszczony w części IV- Zezwolenia, tabeli "Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki oraz zwolnienia" w poz. 41 ppkt 2, tj. od innych zezwoleń, pozwoleń i koncesji - od pozostałych w wysokości 76 zł i nie podlega zwolnieniu.

W obecnym stanie prawnym należy stwierdzić, iż wydanie zezwolenia na tymczasowe przechowywanie zwierzyny w szczególnych przypadkach podlega opłacie skarbowej na zasadach ogólnych.

Interpretacji powyższej udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie oraz w oparciu o obowiązujące w dniu wydania interpretacji przepisy prawa.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku, które wnosi się za pośrednictwem tutejszego organu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj