Interpretacja Burmistrza Miasta i Gminy Nowe
BF.3113-2-35/06
z 17 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BF.3113-2-35/06
Data
2006.05.17



Autor
Burmistrz Miasta i Gminy Nowe


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Powstanie obowiązku podatkowego

Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
budowle
modernizacja
moment powstania obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Od jakiego momentu należy uwzględnić w podstawie opodatkowania zwiększoną wartość zmodernizowanych budowli jak ustosunkować się w zakresie budowli co do treści art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § l i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm), w związku ze złożonym wnioskiem w dniu 4.05.2006 r. przez ..., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika odnośnie momentu powstania obowiązku podatkowego od zmodernizowanych budowli

- po przeanalizowaniu własnego stanowiska wnioskodawcy, zgodnie z którym obowiązek podatkowy przy nie zmienionym sposobie wykorzystania budowli, skutkuje z dniem 1 stycznia roku następnego po roku, w którym zakończono ich modernizację

uznaję stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe

Uzasadnienie

..., złożyła do tut. Organu podatkowego wniosek z dnia ... o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w/w Spółka dokonała modernizacji posiadanych budowli w celu utrzymania ciągłej i bezpiecznej dostawy gazu swoim odbiorcom. Ulepszenie budowli wpłynęło na zwiększenie ich wartości początkowej. Wnioskodawca ma wątpliwości od jakiego momentu należy uwzględnić w podstawie opodatkowania zwiększoną wartość zmodernizowanych budowli jak ustosunkować się w zakresie budowli co do treści art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. W ocenie podatnika zmiana wartości początkowej budowli będzie miała skutek w zakresie podatku od nieruchomości od 1 stycznia następnego roku podatkowego.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 3 w/w ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podstawa opodatkowania dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z zastrzeżeniem ust. 4 i 5 tego artykułu, stanowi wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku a nie pomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

Przepis ten określa sposób ustalenia podstawy opodatkowania. Natomiast w art. 4 § 3 tejże ustawy określa, że jeżeli obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od budowli powstał w ciągu roku podatkowego, podstawę opodatkowania stanowi wartość stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji na dzień powstania obowiązku podatkowego.

W opinii organu podatkowego wskazane wyżej przepisy przemawiają za tym, iż słuszne jest przyjęcie stanowiska podanego przez wnioskodawcę, zgodnie z którym zwiększona wartość zmodernizowanych budowli winna być opodatkowana od 1 stycznia roku następnego po roku, w którym zakończono modernizację.

Odnośnie art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych który mówi, że jeżeli w ciągu roku podatkowego nastąpiła zmiana sposobu wykorzystania budynku albo gruntu lub ich części, mająca wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła ta zmiana, wątpliwości Spółki wyjaśniam następująco:

  • powyższy przepis dotyczy obowiązku poinformowania właściwego organu podatkowego o zaistnieniu zmian o sposobie wykorzystania danej nieruchomości (złożenie informacji lub korekty deklaracji podatkowej),
  • przepis ten nie obejmuje swym zakresem budowli, ponieważ zmiana sposobu ich wykorzystania z gospodarczego na niegospodarczy warunkuje w ich przypadku sam fakt powstania obowiązku podatkowego, a nie wysokość podatku.

Wnioskodawca w swoim wniosku poinformował, że nie zmienił sposobu wykorzystania swoich budowli, dokonał jedynie ich modernizacji, wobec tego nie należy rozpatrywać skutku powstania obowiązku podatkowego w kontekście wskazanego wyżej przepisu.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy, za pośrednictwem Burmistrza Nowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj