Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
III-1/4407int-65/VAT/06/DM
z 21 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/4407int-65/VAT/06/DM
Data
2006.07.21



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
prowadzenie ewidencji


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z pytaniami, które dotyczyły:
  1. momentu powstania obowiązku podatkowego oraz
  2. zasad ewidencjonowania i dokumentowania przeprowadzanych za pośrednictwem internetu transakcji sprzedaży.


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia Strony z dnia 15.05.2006 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgierzu z dnia 05.05.2006 r. nr III/443-64/06 w sprawie wniosku z dnia 20.02.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia. Od niniejszej decyzji przysługuje, na podstawie art. 220, art. 221, art. 223 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Jak wynika z treści wniosku Podatnika z dnia 20.02.2006 r., uzupełnionego następnie pismem z dnia 21.03.2006 r., Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży za pośrednictwem internetu na rzecz osób fizycznych. Towary będące przedmiotem sprzedaży przesyłane są odbiorcy za pośrednictwem Poczty Polskiej. Sprzedaż internetowa ewidencjonowana jest paragonami fiskalnymi po otrzymaniu pieniędzy od nabywcy (co powoduje, iż nie otrzymuje on paragonu). Ponadto kupujący otrzymuje fakturę, która stanowi podstawę zwrotu lub wymiany towaru.

Podatnik zwrócił się z pytaniami, które dotyczyły:
1) momentu powstania obowiązku podatkowego,
2) zasad ewidencjonowania oraz dokumentowania przeprowadzanych za pośrednictwem internetu transakcji sprzedaży.

Zdaniem Podatnika, sprzedaż prowadzona za pośrednictwem internetu powinna być ewidencjonowana za pomocą faktur VAT wystawianych dla każdego klienta, a obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania sprzedaży.

Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał powyższe stanowisko Podatnika za nieprawidłowe, wskazując jednocześnie szczegółowe zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego, a także stwierdzając, że Podatnik, który rozpoczął ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej, nie korzysta ze zwolnienia określonego w poz. 43 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375).

W zażaleniu z dnia 15.05.2006 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Strona wniosła o uchylenie postanowienia w całości, stwierdzając zarazem, że "Ewidencjonowanie sprzedaży internetowej poprzez imienne faktury sprzedaży VAT jest dokumentacją pełniejszą niż paragon fiskalny, a zarazem ułatwiającą w znacznym stopniu pracę w przypadku zwrotów, wymiany bądź nieodebrania przesyłki przez kupującego".

Po przeanalizowaniu przedstawionych argumentów oraz biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Stosownie do treści § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2006 r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W pozycji 43 załącznika wymieniono, jako zwolnione z ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej, czynności dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), (...) za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika jakiej konkretnej dostawy zapłata dotyczy. Stosownie natomiast do treści odnośnika 1 do tej pozycji, zwolnienie nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed dniem 1 kwietnia 2006 r.

W zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia możliwe jest tylko przez podatników, którzy - niezależnie od innych wymogów dotyczących zwolnienia z ewidencjonowania - prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów.

Wobec powyższego, zgodnie z treścią powołanych norm prawnych oraz przedstawionym stanem faktycznym, w przypadku, gdy Wnioskodawca rozpoczął już ewidencjonowanie przedmiotowych usług za pomocą kasy fiskalnej, nie korzysta ze zwolnienia określonego w poz. 43 załącznika do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Należy zatem uznać, w opinii Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, że stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w tym zakresie jest prawidłowe. Przepisy prawa podatkowego w sposób wiążący ustalają zasady ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących, w związku z czym nie jest możliwe dostosowywanie tych zasad do indywidualnych potrzeb Podatnika.

W myśl § 11 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 98, poz. 798), gdy wystawiona faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż. Powyższe nie dotyczy sprzedaży dokumentowanej fakturą emitowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach gdy wartość sprzedaży i kwota podatku należnego zostały zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy. Powyższy przepis wyraźnie wskazuje zasady postępowania w przypadku fakturowania sprzedaży, które jednocześnie podlega obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.

Również moment powstania obowiązku podatkowego jest w sposób wiążący dla podatników i organów podatkowych wskazany w przepisach prawa podatkowego.

Co do zasady, stosownie do art. 19 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru nabywcy lub wskazanej przez niego osobie. Pojęcia "wydanie towaru" nie zdefiniowano na potrzeby tej ustawy ustawy o podatku od towarów i usług, jednakże zgodnie z art. 544 § 1 ustawy Kodeks cywilny, jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia, sprzedawca powierzył ja przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju.

Z kolei w przypadku, gdy płatność następuje za zaliczeniem pocztowym (pobranie) obowiązek podatkowy powstaje, na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT, z chwilą otrzymania zapłaty.

Natomiast w przypadku otrzymania części należności przed wydaniem towaru, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ww. ustawy).

W opinii tutejszego organu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu prawidłowo dokonał oceny prawnej stanów faktycznych wskazanych przez Podatnika. Należy jednakże zauważyć, że w zażaleniu z dnia 15.05.2006 r. Podatnik nie wysunął żadnych konkretnych zarzutów przeciwko postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego, a jedynie stwierdził, że w jego ocenie ewidencjonowanie obrotu poprzez wystawianie faktur VAT prowadzi do zgromadzenia pełniejszej dokumentacji aniżeli w przypadku posługiwania się paragonami fiskalnymi. Wypada zatem jeszcze raz podkreślić, że szczegółowe zasady dotyczące ewidencjonowania obrotu oraz ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego nie są zależne od oceny Podatnika, ale wynikają wprost z przepisów prawa podatkowego i są wiążące.

Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj