Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415-8/06
z 29 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415-8/06
Data
2006.06.29



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
opłata za studia


Pytanie podatnika
Czy jest możliwe zaliczenie w koszty uzyskania przychodu działalności gospodarczej opłat za studia wyższe w przypadku gdy prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych i studiuje na płatnych studiach wieczorowych, magisterskich na kierunku informatyka?


Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 20 kwietnia 2006 roku (data wpływu do urzędu 24 kwietnia 2006 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu działalności gospodarczej opłat za studia wyższe, postanawiam podzielić stanowisko Pana w przedmiotowej sprawie.

W dniu 24 kwietnia 2006 roku złożył Pan wniosek o udzielanie interpretacji prawnej (uzupełniony pismem z dnia 7 czerwca 2006 roku).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej są między innymi przetwarzanie danych, działalność związana z bazami danych, działalność edycyjna w zakresie oprogramowania, działalność w zakresie oprogramowania-pozostała, działalność związana z informatyką - pozostała. Studiuje Pan w chwili obecnej na płatnych studiach wieczorowych magisterskich na xxx na kierunku informatyka. Kierunek studiów jest zgodny z zakresem usług wykonywanych w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Zdaniem Pana wydatki na kształcenie w publicznej uczelni państwowej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej, ponieważ zdobyta tam wiedza wiąże się ściśle z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zdobyte w trakcie nauki umiejętności już w tej chwili pozwalają Panu na poprawę jakości tworzonego nowego oprogramowania dla serwerów, pisanie nowego oprogramowania dla usług przetwarzania danych opracowywanego dokładnie dla potrzeb Pana firmy, optymalizację, ulepszanie i rozbudowywanie istniejącego oprogramowania.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy. Powyższa norma prawna pozwala na uznanie za koszt uzyskania przychodu wszelkich poniesionych kosztów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23, pod warunkiem, że podatnik wykaże, iż między tym wydatkami a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatków ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych poprzez osiągnięcie wyższego wykształcenia nie są ujęte w zamkniętym katalogu zawartym w art. 23 ustawy.

Należy zatem przyjąć, że kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Ustalając koszty uzyskania przychodów, każdy przypadek poza wyraźnie wskazanymi w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnym działaniem zmierzającym do osiągnięcia przychodów.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że ponosi Pan wydatki na podnoszenie kwalifikacji poprzez studia magisterskie na kierunku informatyka a uzyskiwana wiedza już w chwili obecnej jest wykorzystywana do bardziej efektywnego wykonywania usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jak i do udoskonalenia własnego warsztatu pracy.

W świetle powyższego wydatki poniesione przez Pana na studia mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu z działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Informuje się, że w myśl art. 14a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Od niniejszego postanowienia przysługuje Panu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj