Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
pd-2-415/127/06
z 3 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
pd-2-415/127/06
Data
2006.07.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
darowizna
działalność gospodarcza
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
ćzy w przypadku przekazania w formie darowizny przedsiębiorstwa żonie podatnik będzie zobowiązany do sporządzenia remanentu likwidacyjnego i opłacenia podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego .


Podatnik jest rencistą i prowadzi własny sklep z artykułami papierniczymi i zabawkami. Podatnik ze względu na stan zdrowia chciałby przekazać przedsiębiorstwo swojej żonie, z którą pozostaje we wspólnocie majątkowej. W skład majątku przedsiębiorstwa wchodzą towary handlowe i zamortyzowane w całości meble .

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy w przypadku przekazania w formie darowizny przedsiębiorstwa żonie podatnik będzie zobowiązany do sporządzenia remanentu likwidacyjnego i opłacenia podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego .

Podatnik uważa ,że jeżeli dokona darowizny całego przedsiębiorstwa przed momentem likwidacji działalności ,nie będzie zobowiązany do sporządzania remanentu likwidacyjnego i do zapłacenia podatku likwidacyjnego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że nie zgadza się ze stanowiskiem podatnika w części zapytania dotyczącej obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego ,a zgadza się ze stanowiskiem w części dotyczącej zapłaty zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym darowizna przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do przepisów art. 24 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sytuacji złożenia przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych zawiadomienia o likwidacji działalności gospodarczej winien on ustalić dochód przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością gospodarczą, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Zgodnie z art. 44 ust. 4 ustawy podatek od dochodu o którym mowa w art.24 ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10%.

W świetle § 27 ust. 1 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, a także wyposażenia, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Jak wskazuje treść powyższych przepisów zryczałtowany podatek dochodowy występuje w sytuacji likwidacji działalności gospodarczej.

W opisanym przez Pana przypadku, w związku z darowizną przedsiębiorstwa, podatnik będzie zobowiązany do sporządzenia remanentu likwidacyjnego. Remanent ten jeżeli wyniesie 0 zł nie spowoduje powstania obowiązku naliczenia i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj