Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kwidzynie
PP/443-6/06/U
z 7 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-6/06/U
Data
2006.04.07



Autor
Urząd Skarbowy w Kwidzynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
nabywca
nota korygująca
omyłka
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w przypadku gdy nabywca stwierdzi pomyłkę w sposobie określenia nabywcy, adresu, nip-u należy wystawić notę korygującą?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 23 lutego 2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wystawiania not korygujących

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik wystawia notę korygującą w przypadku wystąpienia w fakturze pomyłki dotyczącej jakichkolwiek informacji wiążących się z określeniem sprzedawcy lub nabywcy, np.:

Jest na fakturze Nabywca: ........

Prawidłowo winno być Nabywca: ........

Nota korygująca jest wystawiana w sposób następujący:

Treść korygowana: .........

Treść prawidłowa: ..........

Podatnik nie wystawia natomiast noty w przypadku pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 37 ust. 1 pkt 5-12 rozporządzenia np. ceny, stawki podatku, wartości sprzedaży, jednostki miary.

Pytanie Wnioskodawcy:

Czy w przypadku gdy nabywca stwierdzi pomyłkę w sposobie określenia nabywcy, adresu, nip-u należy wystawić notę korygującą?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Nota korygująca w w/w przypadku może być wystawiona, jeżeli nabywca stwierdzi pomyłkę w sposobie określenia nabywcy, adresu, nip-u.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza:

Na mocy art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) "Podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust.10 i art. 120 ust. 16". Przy czym, na mocy ust. 3 art. 106, te same zasady stosuje się do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Materia szczegółowych zasad wystawiania faktur, danych, które powinny zawierać oraz sposobu i okresu ich przechowywania została uregulowana w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 95, poz. 798 ze zm.).

W myśl § 18 ust. 1 wymienionego rozporządzenia: "Nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą".

I dalej, w ust. 2 - 6 tegoż § 18, określone zostały zasady wystawiania not korygujących.

Z powyższego wynika, że nabywca towaru lub usługi może wystawić notę korygującą do faktury, która zawiera pomyłki dotyczące danych sprzedawcy lub nabywcy (np. w nazwie, w adresie itp.) jak również oznaczenia towaru czy usługi.

Nota korygująca nie może natomiast obejmować danych określonych w § 9 ust.1 pkt 5-12 rozporządzenia takich jak: jednostka miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług (pkt 5), cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku, czyli cena jednostkowa netto (pkt 6), wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku, czyli wartość sprzedaży netto (pkt 7), stawki podatku (pkt 8), suma wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu (pkt 9), kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku (pkt 10), wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu (pkt 11), kwota należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażona cyframi i słownie (pkt 12).

Zatem zaprezentowany sposób korygowania przedstawionych pomyłek w zakresie danych dotyczących nabywcy jest prawidłowy pod warunkiem, że wystawiona nota korygująca zawiera pozostałe elementy wymienione w § 18 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kwidzynie stwierdził, iż stanowisko Wnioskodawcy w sprawie wystawiania not korygujących jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj