Interpretacja Wójta Gminy G.
GF-0717/3/2006
z 19 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
GF-0717/3/2006 i IN-224-19/06
Data
2006.04.19




Temat
Podatek rolny --> Zasady ustalania podatku


Słowa kluczowe
nieruchomość rolna
obowiązek podatkowy
podatek rolny


Pytanie podatnika
Jak opodatkować grunty podatkiem rolnym w przypadku ich dzierżawy, najmu, zarządu lub używania bez tytułu prawnego?


POSTANOWIENIE

Wójt Gminy G. działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.01.2006 r. (data wpływu 06.02.2006 r.) znak IN-224-19/06 uzupełnionego pismem z dnia 23.02.2006 r. (data wpływu 06.03.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku rolnego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika:
1. jest prawidłowe w części dotyczącej zapłaty podatku rolnego od gruntów będących w posiadaniu bez tytułu prawnego osób fizycznych, prawnych, jednostek organizacyjnych, w tym spółek, nieposiadających osobowości prawnej,
2. nie jest prawidłowe w części dotyczącej zapłaty podatku rolnego od gruntów oddanych osobom trzecim w dzierżawę.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Nadleśnictwo ..., jako jednostka organizacyjna Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, sprawuje zarząd nieruchomościami Skarbu Państwa objętymi ustawą z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435 ze zm). Nadleśnictwo ... wydzierżawia działki położone na terenie gminy ..., sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako grunty rolne (RII, RV). W ocenie wnioskodawcy z art. 3 ust 1 pkt 4 ustawy o podatku rolnym wynika, iż podatnikiem może być podmiot, który posiada nieruchomość Skarbu Państwa na podstawie umowy zawartej z właścicielem bądź nawet bez tytułu prawnego. W przepisie tym zawarte jest jednak zastrzeżenie, które dotyczy całego pkt 4 lit. a i lit. b. Zastrzeżenie to dotyczy m. in. gruntów pozostających w zarządzie Lasów Państwowych. Według wnioskodawcy powołany wyjątek wytacza stosowanie art. 3 ust 1 pkt 4 ustawy, co oznacza, że wnioskodawca powinien deklarować i płacić podatek rolny od całości przedmiotów opodatkowania tym podatkiem, niezależnie od ich dzierżawy, najmu, czy też używania przez inną osobę bez tytułu prawnego.

Stanowisko przedstawione przez podatnika jest prawidłowe jedynie w części:
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o podatku rolnym (t. j. Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.) podatnikami podatku rolnego są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, nieposiadające osobowości prawnej, będące posiadaczami gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem, z Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego.W myśl tego przepisu podatnikami podatku rolnego, od gruntów rolnych będących w zarządzie wnioskodawcy oddanych na podstawie zawartych umów w dzierżawę, są dzierżawcy tych gruntów. Umowę zawartą przez Nadleśnictwo G. z dzierżawcami należy traktować jako zawartą z właścicielem, czyli Skarbem Państwa, z tego też powodu spełnione są przesłanki do zastosowania art. 3 ust. 1 pkt 41 lit. a ustawy o podatku rolnym. Zawarte zastrzeżenie w art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku rolnym dotyczy sytuacji przedstawionej w art. 3 ust. 1 pkt 41 lit. b.Zgodnie z tyrn przepisem obowiązek podatkowy od gruntów Skarbu Państwa zarządzanych przez wnioskodawcę, będących w posiadaniu osób fizycznych, prawnych, jednostek organizacyjnych, w tym spółek, nieposiadających osobowości prawnej bez tytułu prawnego, ciąży na Nadleśnictwie ...
W świetle powyższego dzierżawcy winni składać do organu podatkowego informacje o dzierżawionych gruntach w ciągu 14 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku rolnego oraz opłacać należny podatek.
Nadleśnictwo ... zobowiązane jest do płacenia podatku pomniejszonego o grunty wydzierżawione osobom fizycznym. Należy uznać, iż złożona w dniu 16.01.2006 roku deklaracja na podatek rolny uwzględnia istniejący stan faktyczny oraz prawny i jest wypełniona prawidłowo.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej udzielenia, traci ona swoją moc z chwilą zmiany przepisów prawa podatkowego.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika.Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu za pośrednictwem Wójta Gminy ... w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj