Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kwidzynie
PP/443-5/06/U
z 7 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-5/06/U
Data
2006.04.07



Autor
Urząd Skarbowy w Kwidzynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia z tytułu importu towarów --> Delegacja ustawowa


Słowa kluczowe
opłata targowa
prowizje
zakład budżetowy


Pytanie podatnika
Czy Zakład Budżetowy ustanowiony uchwałą Rady Miejskiej do pobierania opłaty targowej oraz otrzymywania z tego tytułu prowizji (ustalonej tą samą uchwałą) stanowiącej % zainkasowanej kwoty jest zobowiązany do odprowadzania od w/w prowizji podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaka jest podstawa prawna nałożenia tego podatku?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 10 z dnia 25 stycznia 2006r. uzupełnionego pismem z dnia 22 lutego 2006r. oraz pismem z dnia 28 marca 2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług prowizji od opłaty targowej udokumentowanej fakturami wystawianymi na rzecz Urzędu Miasta

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę:

Zakład Budżetowy ds. Infrastruktury Miejskiej został ustanowiony uchwałą Rady Miejskiej do pobierania opłaty targowej oraz otrzymywania z tego tytułu prowizji stanowiącej pewien procent zainkasowanej kwoty. W tym przypadku wystawia faktury dla Urzędu Miasta.

Pytanie Wnioskodawcy:

Czy Zakład Budżetowy ustanowiony uchwałą Rady Miejskiej do pobierania opłaty targowej oraz otrzymywania z tego tytułu prowizji (ustalonej tą samą uchwałą) stanowiącej % zainkasowanej kwoty jest zobowiązany do odprowadzania od w/w prowizji podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaka jest podstawa prawna nałożenia tego podatku?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Prowizja otrzymywana przez Zakład Budżetowy od pobieranej na podstawie uchwały Rady Miejskiej opłaty targowej jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza:

Jedną z cech podatku od towarów i usług jest jego powszechność, która wynika zarówno z zakresu przedmiotowego opodatkowania obejmującego wszelkie dostawy towarów i usług za wynagrodzeniem, jak i zakresu podmiotowego - z uwagi na bardzo szeroko określony krąg podmiotów uznawanych za podatników tego podatku.

W art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) określono przedmiot opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z pkt 1 tego artykułu "Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, (...) podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju".

Jednak ustawodawca przewidział zwolnienia od tego podatku.

I tak, Minister Finansów wykorzystując delegację zawartą w art. 82 ust. 3 ustawy w § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970 ze zm.) postanowił: "Zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej".

Zatem na mocy cytowanego przepisu usługi świadczone pomiędzy jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług w zakresie rozprowadzania wody (PKWiU 41.00.2), usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych (PKWiU 90.0) oraz usług komunikacji miejskiej, są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Przy czym, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104 ze zm), jednostkami budżetowymi są takie jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem art. 22 ust. 1-3. Natomiast zgodnie z art. 24 ust. 1 tej ustawy zakłady budżetowe to takie jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które:

  1. odpłatnie wykonują wyodrębnione zadania;
  2. pokrywają koszty swojej działalności z przychodów własnych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kwidzynie stwierdził, iż stanowisko Wnioskodawcy w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług prowizji od opłaty targowej pobieranej przez Zakład Budżetowy udokumentowanej fakturami wystawianymi na rzecz Urzędu Miasta jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj