Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/415/5/06
z 26 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/415/5/06
Data
2006.05.26



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z praw majątkowych


Słowa kluczowe
podwyższenie kosztów uzyskania przychodu
przeniesienie praw majątkowych
przychód z praw majątkowych


Pytanie podatnika
Czy do wynagrodzenia wypłaconego pracownikom, którzy poza zakresem wykonywania obowiązków ze stosunku pracy opracowują projekty racjonalizatorskie należy stosować zryczałtowane, 50-procentowe koszty uzyskania przychodów?


Działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 9 ust. 1, art. 18, art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku Z. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 16.03.2006 r. płatnik zwrócił się z zapytaniem czy wypłacane twórcom wynagrodzenie za korzystanie przez przedsiębiorcę z projektów racjonalizatorskich podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy zastosowaniu 50-procentowej stawki kosztów uzyskania przychodu, o której mowa w art. 22 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem wnioskodawcy wynagrodzenie za projekt racjonalizatorski w sytuacji, gdy:

  • projekt racjonalizatorski został dokonany poza zakresem wykonywania obowiązków ze stosunku pracy,
  • nastąpiło przekazanie przez twórcę projektu do korzystania przez spółkę, a spółka projekt przyjęła do wykorzystania,

podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy zastosowaniu 50-procentowej stawki kosztów uzyskania przychodu.

Uwzględniając powyższy wniosek oraz biorąc pod uwagę, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę, informuje, iż stanowisko tut. organu podatkowego w przedmiocie zapytania jest następujące:

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jak stanowi art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. W myśl art. 22 ust. 9 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, 50-procentowa stawka kosztów uzyskania przychodów znajduje zastosowanie w odniesieniu do kosztów z tytułu zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela. Z powołanego przepisu wynika, że decydujące znaczenie dla skutków podatkowych w zakresie określenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym ma skutek zdarzenia prawnego, jakie zaistniało między pierwszym właścicielem projektu wynalazczego (projektu racjonalizatorskiego) a nabywcą, czyli przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego.

Pojęcie projektu wynalazczego zdefiniowane zostało w ustawie z dnia 30.06.2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.). Jak stanowi art. 3 ust. 1 pkt 6 tej ustawy, przez projekty wynalazcze rozumie się wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, topografie układów scalonych i projekty racjonalizatorskie. Projektów racjonalizatorskich dotyczą przepisy art. 7 i 8 ustawy - Prawo własności przemysłowej. W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy przedsiębiorcy mogą przewidzieć przyjmowanie projektów racjonalizatorskich na warunkach określonych w ustalanym przez siebie regulaminie racjonalizacji. W myśl ust. 2 cyt. art. 7 przedsiębiorca może uznać za projekt racjonalizatorski, w rozumieniu ustawy, każde rozwiązanie nadające się do wykorzystania, niebędące wynalazkiem, wzorem użytkowym, wzorem przemysłowym lub topografią układu scalonego. Zgodnie z ust. 3 art. 7, w regulaminie, o którym mowa w ust. 1, przedsiębiorca określa co najmniej, jakie rozwiązania i przez kogo dokonane uznaje się w przedsiębiorstwie za projekty racjonalizatorskie, a także sposób załatwiania zgłoszonych projektów i zasady wynagradzania twórców tych projektów. Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy - Prawo własności przemysłowej, twórca projektu wynalazczego przyjętego przez przedsiębiorcę do wykorzystania ma prawo do wynagrodzenia określonego w regulaminie, o którym mowa w art. 7 ust. 1.

W związku z powyższym wpłacone pracownikowi w myśl ustawy - Prawo własności przemysłowej wynagrodzenie za projekt racjonalizatorski może być kwalifikowane jako wynagrodzenie, którego dotyczą art. 18 i 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warunkiem jest by pracownicy nie byli zobowiązani do tworzenia wynalazków w ramach wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, a wypłacone wynagrodzenie było wynagrodzeniem za przeniesienie praw do projektu racjonalizatorskiego, o czym mowa w ww. przepisach. Należy nadmienić, że nie ma w tym przypadku znaczenia zawieranie dodatkowych pisemnych umów przenoszących prawo własności projektów racjonalizatorskich, ponieważ - jak wynika z treści cytowanego we wniosku pkt 7 "Regulaminu postępowania z projektami wynalazczymi w "G." - fakt zgłoszenia projektu przez twórcę uważa się za wyrażenie woli przekazania projektu do wykorzystania przez spółkę.

Podsumowując powyższe należy uznać, że w przedmiotowej sprawie - w świetle przedstawionych przez podatnika okoliczności - wynagrodzenie wypłacane twórcy otrzymane w związku z korzystaniem przez spółkę z projektów racjonalizatorskich stanowi przychód z praw majątkowych, do których zastosowanie mają 50-procentowe koszty uzyskania przychodu, określone w przytoczonym art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj