Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POV/415-18/06
z 19 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POV/415-18/06
Data
2006.07.19



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
ekwiwalent pieniężny
zwolnienia przedmiotowe
żołnierze


Pytanie podatnika
Jednostka Wojskowa w ramach zabezpieczenia logistycznego zgodnie z przepisami mundurowymi zaopatruje żołnierzy zawodowych w należne im umundurowanie. W przypadku gdy żołnierz zawodowy posiada umundurowanie w stanie zapewniającym mu należyty wygląd estetyczny otrzymuje równoważnik pieniężny, wypłacany proporcjonalnie do przedłużenia okresu używalności danego przedmiotu. Podstwę wypłaty w/w należności stanowi rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dn.26.06.2004 r. Dz.U.Nr 153 poz.1615 z 2004 roku.
Stanowisko płatnika: Jednostka Wojskowa nie dolicza do dochodu podlegającego opodatkowaniu ekwiwalentu pienieżnego za przedłużenie okresu używalności przedmiotów zaopatrzenia mundurowego, ponieważ żołnierze zawodowi są zobowiązani do używania (noszenia) umundurowania służbowego w czasie wykonywania obowiązków służbowych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z 20.04.2005r. w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:
ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 20.04.2006 r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 24.04.2006 roku Płatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłacanego żołnierzowi zawodowemu pozostającemu nadal w zawodowej służbie wojskowej równoważnika pieniężnego za przedłużenie okresu używalności przedmiotów zaopatrzenia mundurowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika :
Jednostka Wojskowa w ramach zabezpieczenia logistycznego zgodnie z przepisami mundurowymi zaopatruje żołnierzy zawodowych w należne im umundurowanie.
W przypadku gdy żołnierz zawodowy posiada umundurowanie w stanie zapewniającym mu należyty wygląd estetyczny otrzymuje równoważnik pieniężny, wypłacany proporcjonalnie do przedłużenia okresu używalności danego przedmiotu.
Podstawę wypłaty w/w należności stanowi rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004 roku w sprawie równoważników pieniężnych przysługujących w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie (Dz.U. z 2004 r., Nr 153 poz. 1615 z późn.zm).
Zdaniem wnioskowacy płatnik nie dolicza do dochodu podlegającego opodatkowaniu ekwiwalentu pieniężnego za przedłużenie okresu używalności przedmiotów zaopatrzenia mundurowego, ponieważ żołnierze zawodowi są zobowiazani do używania (noszenia) umundurowania służbowego w czasie wykonywania obowiązków służbowych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia:
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn.tekst Dz.U. z 2000 roku Nr 14 poz.176 z późn.zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez wzgledu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wartość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone przez pracodawcę, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub częściowo odpłatnych.
Jednakże, ustawodawca na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 10 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia z opodatkowania podatkiem dochodowym wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór.
Cytowany powyżej przepis podatkowy nie definiuje pojęcia "ubiór służbowy" czy "umundurowanie".
Obowiązek noszenia ubioru służbowego (munduru) mogą określać przepisy odrębnych ustaw oraz wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych, jak to ma miejsce w przypadku tzw. służb mundurowych (m.in. wojsko, policja, straż pożarna, służba celna, służba więzienna, itp.) bądź przepisy wewnątrzzakładowe (zarządzenia, regulaminy pracy, itp.).

Żołnierzowi zawodowemu na mocy Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 3 czerwca 2004 r. w sprawie umundurowania i wyekwipowania oraz ubiorów cywilnych żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz.U. Nr 147 poz. 1548) z dniem mianowania lub powołania do zawodowej służby wojskowej przysługuje żołnierzowi uprawnienie do umundurowania i wyekwipowania (§ 3 ust. 1 rozporzadzenia). Żołnierz otrzymuje przysługujące mu umundurowanie i wyekwipowanie w naturze lub w równoważniku pieniężnym skalkulowanym według cen detalicznych, przeznaczonych na jego zakup.

Zgodnie z § 1 ust.1 powołanego rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004 roku w sprawie równoważników pieniężnych przysługujących w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie - żołnierzowi zawodowemu, któremu nie wydano w naturze przedmiotów umundurowania, w tym ubiorów cywilnych i wyekwipowania, przyznaje się równoważnik pieniężny. Wysokość równoważnika oblicza się na podstwie norm przedmiotów umundurowania okreslonych w przepisach o warunkach i normach umundurowania oraz wyekwipowania żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Ponadto z treści § 3 ust. 1 pkt. 2 w/w rozporządzenia wynika, że żołnierzowi zawodowemu wypłaca się równoważnik za każdy zakończony rok przedłużenia okresu użytkowania przedmiotów umundurowania wydawanych w naturze. Wysokość równoważnika, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, a także rodzaje przedmiotów umundurowania, za które się go wypłaca, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

Zatem w przedmiotowej sprawie równoważnik pieniężny przysługujący żołnierzowi zawodowemu w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie wypłacony żołnierzowi zawodowemu za każdy zakończony rok przedłużenia okresu użytkowania przedmiotów umundurowania wydawanych w naturze będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt. 10 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko zawarte we wniosku z dnia 20.04.2006 r. (data wpływu 24.04.2006 r.) należy uznać za prawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14 b §1 i § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj