Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szamotułach
N-DP/443-3/06
z 10 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
N-DP/443-3/06
Data
2006.07.10



Autor
Urząd Skarbowy w Szamotułach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
licencja
opłata
opłata licencyjna


Pytanie podatnika
Czy koszty wynagrodzenia prowizyjnego poniesione przez licencjobiorcę na rzecz licencjodawcy, stanowią, zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszt uzyskania przychodów?


Przedmiotem wniosku Podatnika jest zapytanie, czy koszty wynagrodzenia (opłaty) prowizyjnego poniesione przez licencjobiorcę na rzecz licencjodawcy stanowią, zgodnie z art.15 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), koszt uzyskania przychodów?

W ocenie Spółki przedmiotowa opłata stanowi dla Niej jako licencjobiorcy koszt uzyskania przychodu.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z regulacją art. 15 ust. 1 wymienionej ustawy, kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągniecia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Warunkiem uznania wydatków za koszt uzyskania przychodów jest wystąpienie związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem. Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego korzyści z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu.

Należy również przywołać art. 16 b ust. 1 pkt 5 wymienionej wyżej ustawy, zgodnie z którym, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej, umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi. Wobec czego, zgodnie z przepisami art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) powołanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzącego w skład nabytego przedsębiorstwa lub jego zorganizowanych części.

Odpisy amortyzacyjne stosownie do przepisu art. 15 ust. 6 powyższej ustawy są kosztem uzyskania przychodu.

Z kolei regulacja art. 16g ust. 1 pkt 1 przywołanej ustawy stanowi, iż za wartość początkową śrotków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 - 14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia. Stosownie do art. 16g ust. 14 ustawy, wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z przeniesienia innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości począkowej praw majątkowych, w tym licencji nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Reasumując powyższe, mając na uwadze przedstawione okoliczności faktyczne oraz przywołane przepisy prawa popdatkowego, stwierdzić należy, iż ponoszone przez Podatnika opłaty prowizyjne, jako pozostające w związku z uzyskanymi przychodami, stosownie do art. 15 ust. 1 ww. ustawy, uzależnione od wysokości przychodów ze sprzedaży wyrobów oznaczonych w oparciu o przepisy art. 16g ust. 14 ustawy, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj