Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AV/443-410/Dec/DL/06
z 6 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AV/443-410/Dec/DL/06
Data
2006.05.06



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
umowa o dzieło
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Czy otrzymane wynagrodzenie za wykonanie czynności wynikających z umów zlecenia i o dzieło będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 15 ust.3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług?


Jak wynika z treści wniosku, który został złożony do tut. Organu podatkowego w dn. 08.02.2006r., zawarł Pan z firmą X umowę zlecenie, której przedmiotem są "konsultacje w zakresie emisji programu ".

W zakres wykonywanych, w siedzibie firmy, konsultacji wchodzą następujące czynności: - obsługa sprzętu audio-video, - obsługa sprzętu komputerowego.

Jednocześnie zawarł Pan, z tą samą firmą, umowę o dzieło, w postaci "Opracowania materiałów autopromocyjnych do audycji informacyjno-publicystycznych oraz przygotowanie koncepcji produkcji i jej realizacji do programów". Dzieło zostało wykonane, zgodnie z wymogami scenariusza oraz koncepcji artystycznej i produkcyjnej programu na materiałach i sprzęcie dostarczonym przez zamawiającego.

Wg Pana oceny, otrzymane wynagrodzenie za wykonanie czynności wynikających z w/w umów zlecenia i o dzieło, na podstawie art. 15 ust.3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, nie będzie podlegało podatkowi od towarów i usług. W przypadku zarówno czynności wykonywanych na podstawie umowy zlecenia jak i umowy o dzieło występuje bowiem tożsamość czynności wykonywanych przez Pana (konsultacje w zakresie emisji programu) oraz przez zlecającego (emisja programów).

Natomiast jak wynika z informacji w sprawie stosowania przepisów art.15 ust.3 pkt 3 i ust.3a ustawy o podatku od towarów i usług, udzielonej przez Ministra Finansów i zamieszczonej na stronach internetowych Ministerstwa, jest to warunek rozpatrywania kwestii odpowiedzialności wobec osób trzecich przez podmiot zlecający wykonanie tych czynności bądź dzieła. Zatem stwierdza Pan, iż z zawartych umów wynika, nie wprost lecz pośrednio, odpowiedzialność dającego zlecenie wobec osób trzecich za działania wykonującego czynności.

Analizując przedstawione informacje, zawarte w złożonym piśmie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie stwierdza co następuje:

W rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dn. 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm. ) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast art. 15 ust. 2 powyższej ustawy zawiera definicję działalności gospodarczej, która dla potrzeb podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednocześnie w myśl brzmienia art. 15 ust. 3 pkt 3 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług: "za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich".

Z kolei w art. 13 pkt 8 ustawy z dn. 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) ustawodawca wymienił m.in. przychody z tytułu osobistego wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, (...) - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Należy zatem podkreślić, że w obowiązującym stanie prawnym kwalifikacja czynności wynikających z zawartych umów zleceń, umów agencyjnych lub umów o dzieło a w konsekwencji uznanie powyższych czynności za usługi wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jest uzależniona od treści stosunku zobowiązaniowego jaki istnieje pomiędzy usługodawcą i usługobiorcą danych czynności.

Zatem dla uznania, iż działalność wykonywana osobiście nie jest samodzielną działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, konieczne jest , aby pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecone czynności istniały więzy prawne. Ponadto z przepisu wynika, iż te więzy tworzące stosunek prawny dotyczyć muszą:- warunków wykonywanych czynności (tj. między innymi: korzystanie z infrastruktury zleceniodawcy, brak ryzyka ekonomicznego u wykonawcy), - wynagrodzenia,- odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Wszystkie te warunki powinny być spełnione łącznie i powinny co do zasady wynikać bezpośrednio z zawartej umowy.

Tut. organ podatkowy informuje, że podstawą rozpatrzenia wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest stan faktyczny zawarty w zapytaniu i własne stanowisko Strony, natomiast załączniki do wniosku nie podlegają badaniu.

Dlatego udzielając odpowiedzi tut. organ podatkowy pominął załączoną do pisma kserokopię umowy-zlecenia, natomiast oparł się tylko i wyłącznie na informacjach zawartych we wniosku.

Z informacji tych wynika, że w umowach określone są warunki wykonywania tych czynności oraz odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Zatem jeżeli w zawartych na 2005r. umowach zlecenia i o dzieło ustalona jest również wysokość wynagrodzenia a z reguły jest to postanowienie zawarte w każdej tego typu umowie więc czynności te, na podstawie art. 15 ust 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, nie będą uznane za samodzielnie prowadzoną działalność gospodarczą

W takim przypadku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza Pana stanowisko zawarte we wniosku, że czynności wykonywane na podstawie opisanych umów zlecenia i o dzieło podlegają wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj