Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB III/436/18/2/2006/BR
z 15 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB III/436/18/2/2006/BR
Data
2006.05.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
faktura zbiorcza
podmiot niezarejestrowany
syndycy


Pytanie podatnika
Czy jako syndyk podatnik ma prawo wystawić zbiorczą fakturę za poprzednie okresy rozliczeniowe, za które złożył deklaracje VAT-7 i odprowadzić podatek ?


    Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty, działając na podstawie:
  • art. 14 a § 1 i § 4 oraz art. 217 ust. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)
  • art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 pkt 3, art. 15 ust. 1 i ust. 2, art. 96 ust. 1, ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.),
  • § 8 ust. 1, § 11 ust. 1, § 13 ust. 1, § 14 ust. 1, ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798),
  • uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 06.02.2006 r. (uzupełnionym pismem z dnia 08.05.2006 r.) w zakresie podatku od towarów i usług, dotyczące możliwości wystawienia zbiorczej faktury VAT za poprzednie okresy rozliczeniowe, za które Podatnik złożył zaległe deklaracje VAT - 7 i odprowadził należny podatek VAT.

W dniu 15.02.2006 r. wpłynął do tut. Organu wniosek złożony w trybie art. 14 a ww. ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie podatku dochodowego i podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika w zakresie podatku od towarów i usług:

Podatnik wykonuje funkcje syndyka w postępowaniach upadłościowych jako osoba fizyczna nie posiadająca wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Postanowieniem Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi z dnia 17.09.2003 r. został wyznaczony syndykiem masy upadłości X Spółka z o.o. z siedzibą w Y.Podatnik wskazał, że po zmianie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług od 01.05.2004 r. czynności wykonywane przez syndyka są działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stanowisko to potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi decyzją z dnia 25.07.2005 r. Nr III-2/4407int-11/VAT/05/AT odmawiającą zmiany postanowienia organu pierwszej instancji w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez syndyka.

W związku z powyższym Strona obecnie działa jako czynny i zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług.Zaliczki na wynagrodzenia syndyka ustala i przyznaje sąd na podstawie postanowienia, zawsze używając określenia "kwota zaliczki brutto ".

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy jako syndyk ma prawo wystawić zbiorczą fakturę za poprzednie okresy rozliczeniowe, za które złożył deklarację VAT - 7 i odprowadził podatek .Zdaniem podatnika istnieje taka możliwość skoro złożył deklaracje VAT - 7 i odprowadził podatek VAT.

Stanowisko tut. Organu:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zlecane przez sąd w postępowaniach upadłościowych czynności świadczone przez syndyków, po zmianie przepisów od 01.05.2004 r., zostały uznane w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług za działalność gospodarczą , a syndyków świadczących usługi w myśl art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy, za podatników określonych w art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

W związku z powyższym w listopadzie 2005 r. Strona dokonała - po terminie - rejestracji obowiązku podatkowego, składając zaległe deklaracje VAT - 7 za okres od września 2004 r.

Uprawnienie Podatnika do wystawiania faktur VAT zostało uregulowane w § 8 ust. 1 i § 11 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r.

Zgodnie z § 8 ust. 1 zarejestrowani podatnicy, jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej wystawiają faktury oznaczone wyrazami "Faktura VAT".

Stosownie do § 11 ust. 1 faktury wystawione na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych mogą nie zawierać danych dotyczących nabywcy, określonych w § 9 ust. 1 pkt 2, tj. numeru identyfikacji podatkowej.

Natomiast zgodnie z art. 96 ust. 1 ww. ustawy podmioty, o których mowa w art. 15 są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie " jako podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego " (art. 96 ust. 4 ww. ustawy).

Jak wynika z powołanych przepisów faktury VAT mogą wystawiać podatnicy zarejestrowani jako "podatnicy VAT czynni" posiadający numer identyfikacji podatkowej NIP. Status takiego podatnika posiadają, zgodnie z przepisami art. 96 ust. 1 i ust. 4, podatnicy, którzy złożyli stosowne zgłoszenie rejestracyjne ( VAT - R).

W myśl § 13 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur,sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług,do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę,zaliczkę ratę,fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia , w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2 (§ 14 ust. 1 ww. rozporządzenia).

Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności: zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę (§ 14 ust. 2 ww. rozporządzenia).

Mając na uwadze powołane przepisy należy stwierdzić, że potwierdzenie fakturą VAT czynności wykonanych przed dokonaniem rejestracji w podatku od towarów i usług jest nieuprawnione. Wobec powyższego podatnik, który przed dokonaniem czynności podlegającej opodatkowaniu nie dopełnił obowiązku zgłoszenia rejestracyjnego nie jest uprawniony do dokumentowania fakturą VAT czynności wykonanych przed dokonaniem rejestracji.W świetle powyższego, należy uznać stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 06.02.2006r. w tym zakresie - za nieprawidłowe.

Ponadto tutejszy Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj