Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sierpcu
1427/ZO/443-5/06
z 28 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1427/ZO/443-5/06
Data
2006.06.28



Autor
Urząd Skarbowy w Sierpcu


Temat
Ordynacja podatkowa


Słowa kluczowe
doradca podatkowy
pełnomocnictwo
pełnomocnictwo szczegółowe
zakres pełnomocnictwa


Pytanie podatnika
Czy urząd skarbowy może kwestionować zakres udzielonego doradcy podatkowemu pełnomocnictwa, a tym samym może kwestionować czynności wykonywane przez tego pełnomocnika w imieniu podatnika? Czy ewentualne kwestionowanie czynności pełnomocnika powinno odbywać się przy zastosowaniu procedury podatkowej czy też w dowolnej formie?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu potwierdza Pana stanowisko zawarte we wniosku z dnia 25.05.2006r. w sprawie kwestionowania zakresu udzielonego doradcy pełnomocnictwa.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 25.05.2006r. zwrócił się Pan z pytaniem, czy Urząd Skarbowy w Sierpcu może kwestionować zakres udzielonego doradcy podatkowemu pełnomocnictwa, a tym samym czy może kwestionować czynności wykonywane przez tego pełnomocnika w imieniu podatnika? Czy ewentualne kwestionowanie czynności pełnomocnika powinno odbywać się przy zastosowaniu procedury podatkowej czy też w dowolnej formie.Zdaniem Pana Urząd Skarbowy nie może kwestionować zakresu udzielanego przez podatnika pełnomocnictwa, ani kwestionować czynności wykonywanych przez pełnomocnika w ramach powierzonego zakresu spraw. Urząd Skarbowy, jako organ publicznoprawny, nie ma uprawnień do arbitralnego orzekania o bezskuteczności czynności prawnej wykonanej przez pełnomocnika.

Po przeanalizowaniu złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uprzejmie informuje:Jeżeli pełnomocnictwo szczególne jest ważnie udzielone w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego - wówczas naczelnik urzędu skarbowego nie może podważać ważności pełnomocnictwa; naczelnik urzędu skarbowego ocenia zakres pełnomocnictwa, o ile wynika z niego do jakich czynności zostało udzielone. Pojęcie "reprezentacji" podatnika nie obejmuje sporządzania i podpisywania deklaracji za podatnika. Do sporządzania i podpisywania deklaracji konieczne jest pełnomocnictwo szczegółowe. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia opisywanego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj