Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/415-0308/05
z 27 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BI/415-0308/05
Data
2006.06.27



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Pobór zaliczek przez pozostałych płatników


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
stypendia
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Jakie obowiązki ciążą na płatniku w związku wypłacaniem stypendium osobom nie będącym pracownikami ani nie związanych z fundatorem innym stosunkiem prawnym?


Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po dokonaniu weryfikacji wydanego na wniosek ... postanowienia Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 25 kwietnia 2005r. Nr DM/P/415-0003/05/EC zawierającego pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

  • postanawia się z urzędu zmienić postanowienie organu pierwszej instancji.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 25 stycznia 2005r. płatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązków płatnika w związku z wypłatą stypendiów osobom nie będącym pracownikami ani nie związanych z płatnikiem (fundatorem) innym stosunkiem prawnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynikało, że wnioskodawca ufundował stypendia na rzecz osób, które nie są z nim związane umową o pracę ani żadnym innym stosunkiem prawnym. Zgodnie z oświadczeniem stypendystów wypłacone stypendia przeznaczone były na pokrycie kosztów czesnego.

Zdaniem płatnika nie był on zobowiązany do poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych stypendiów a jedynie do sporządzania informacji PIT-8C, w której należało wykazać dochód stypendysty uzyskany w roku podatkowym i przekazania tej informacji - w terminach określonych w ustawie - stypendyście i właściwemu urzędowi skarbowemu.

Postanowieniem z dnia 25 kwietnia 2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdził poprawność stanowiska przedstawionego w przedmiotowym wniosku. W uzasadnieniu postanowienia stwierdził między innymi, że: na Spółce nie ciąży obowiązek obliczenia, poboru i odprowadzenia do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza, co następuje:

W świetle zapisu art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z innych źródeł (...) uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Zgodnie z brzmieniem art. 35 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne - od wypłacanych przez nie stypendiów, pomniejszonych o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2.

W myśl ust. 2 tego artykułu za stypendia, o których mowa w ust. 1 pkt 2, uważa się w szczególności stypendia przyznawane uczestnikom studiów doktoranckich, stypendia naukowe, stypendia i inne należności otrzymywane przez osoby kierowane za granicę w celach naukowych, dydaktycznych lub szkoleniowych, stypendia za rozwiązywanie zadań badawczych i wdrożeniowych oraz przyznawane studentom studiów dziennych stypendia za wyniki w nauce i stypendia ministra za osiągnięcia w nauce.

Mając na uwadze treść wyżej powołanych przepisów ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nakłada na podmioty wypłacające stypendia obowiązek pobrania zaliczek na podatek dochodowy. Wskazany przez ustawodawcę w art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. katalog rodzajów stypendiów, od których płatnicy są zobowiązani pobrać zaliczkę na podatek dochodowy nie stanowi katalogu zamkniętego (numerus clausus) - zawiera jedynie przykładowe rodzaje stypendiów.

Zatem nieprawidłowym jest stwierdzenie Naczelnika Urzędu Skarbowego, iż: na Spółce nie ciąży obowiązek obliczenia, poboru i odprowadzenia do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy. W myśl obowiązującego stanu prawnego na spółce ciąży obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanych przez nią osobom nie będącym pracownikami ani nie związanych ze spółką (fundatorem) innym stosunkiem prawnym stypendiów na pokrycie kosztów czesnego.

Kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy płatnicy zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przekazują w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika, przesyłając równocześnie deklarację PIT-4. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego płatnicy dokonują rocznego obliczenia podatku na zasadach określonych w art. 37 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. lub w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym (...) w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (...) - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru (art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj