Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/415-0530/05
z 28 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BI/415-0530/05
Data
2006.06.28



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty stałe
odpisy amortyzacyjne
przerwa w działalności gospodarczej
zaprzestanie działalności


Pytanie podatnika
Czy Podatnik rozliczając podatek dochodowy za marzec 2005 r. może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne naliczane za okres, w którym przebywał na zwolnieniu lekarskim?


Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po dokonaniu weryfikacji wydanego na wniosek ... postanowienia Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 7 czerwca 2005r. Nr DF/415-444/05/FD zawierającego pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za marzec 2005r. (PIT-5) w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim w styczniu i lutym 2005r.

  • postanawia się z urzędu zmienić postanowienie organu pierwszej instancji.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 14 marca 2005r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za marzec 2005r. (PIT-5) w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim w styczniu i lutym 2005r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, w której od grudnia 2003r. wykorzystuje samochód stanowiący środek trwały, od którego dokonuje odpisów amortyzacyjnych co miesiąc. W styczniu i lutym 2005r. podatnik przebywał na zwolnieniu lekarskim i działalności gospodarczej nie prowadził. Rozliczając podatek dochodowy od osób fizycznych za marzec 2005r. (PIT-5) podatnik zamierza uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów działalności zarówno odpisy amortyzacyjne za marzec 2005r., jak również odpisy dotyczące lutego 2005r., w którym to miesiącu działalności nie prowadził.

Postanowieniem z dnia 7 czerwca 2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego w nim stanu faktycznego. W uzasadnieniu postanowienia stwierdził między innymi, że " jeżeli od stycznia nastąpiła faktyczna przerwa w prowadzeniu działalności, to od lutego podatnik winien był zaprzestać dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodu stanowiącego środek trwały", a w konsekwencji, że "nieprawidłowe jest stanowisko podatnika wyrażone w zapytaniu, że ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej odpisy amortyzacyjne samochodu będącego środkiem trwałym za miesiąc luty w którym działalności nie prowadził ze względu na niezdolność do pracy udokumentowaną zwolnieniem lekarskim".

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art.23.

Zgodnie z treścią art. 22h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (...) począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (...) do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór (...)"

W myśl art. 22c pkt 5 powoływanej ustawy "amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano tej działalności."

Przepisy o amortyzacji podatkowej nie zawierają definicji pojęcia "zaprzestanie działalności".

W ocenie Dyrektora tut. Izby Skarbowej z taką sytuacją mamy do czynienia jedynie wówczas, gdy podatnik świadomie z uwzględnieniem swojej woli nie wykonuje czynności, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej. Nie mamy natomiast do czynienia z zaprzestaniem działalności, gdy podatnik z przyczyn niezależnych od swojej woli działalności tej nie wykonuje. Skoro podatnik przebywał jedynie na zwolnieniu lekarskim to intencją jego było utrzymanie źródła przychodu. Dlatego wydatki o charakterze kosztów stałych może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując stanowisko wyrażone przez podatnika we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj