Interpretacja Prezydenta Miasta Wejherowa
WF.A.K.-3110/In-01/2006/13302
z 6 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WF.A.K.-3110/In-01/2006/13302
Data
2006.07.06



Autor
Prezydent Miasta Wejherowa


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości


Słowa kluczowe
budowle
gazociąg
modernizacja
podatek od nieruchomości
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy przy niezmienionym sposobie wykorzystywania gazociągów, zmiana opodatkowania przedmiotowych budowli skutkuje z dniem 1 stycznia następującego po roku, w którym zakończono ich modernizację, czy od następnego miesiąca?


POSTANOWIENIE

Prezydent Miasta Wejherowa działając na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zmianami), po rozpatrzeniu wniosku ........ z dnia 09.05.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów podatkowych w zakresie podatku od nieruchomości od zmodernizowanych budowli

postanawia:

uznać stanowisko własne podatnika w zakresie stosowania przepisów art. 6 ust. 3 w związku z art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dotyczące stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i obowiązującego stanu prawnego za nieprawidłowe

Uzasadnienie

Pismem z dnia 09.05.2006r. doręczonym do tut. Urzędu w dniu 12.05.2006 r. ....... złożył zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie. Podatnik wskazał, że w wyniku ciągłej eksploatacji sieci gazowej zakład zobowiązany jest do utrzymywania jej w bezpiecznym stanie nie zagrażającym życiu i środowisku, co wymaga dokonywania modernizacji zwiększających wartość początkową budowli (środków trwałych). Według wnioskodawcy przy niezmienionym sposobie wykorzystywania gazociągów, zmiana opodatkowania powyższych budowli skutkuje z dniem l stycznia następującego po roku, w którym zakończono ich modernizację, nie zaś od następnego miesiąca.

Prezydent Miasta Wejherowa po rozpatrzeniu wniosku i przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego zważył co następuje:

Podatkiem od nieruchomości opodatkowane są budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a więc będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą (art. 2 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych). Podstawą opodatkowania budowli lub ich części zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy jest wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę do obliczenia amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego. Natomiast zgodnie z art. 4 ust. 3 tejże ustawy jeżeli obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od budowli, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3, powstał w ciągu roku podatkowego - podstawą opodatkowania jest wartość stanowiąca podstawę obliczenia amortyzacji na dzień powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Jeżeli okolicznością od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, to zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowla została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Stosownie do treści art. 6 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.

Nie ulega wątpliwości, że wzrost wartości środka trwałego - budowli na skutek jego modernizacji jest zdarzeniem mającym wpływ na wysokość opodatkowania w danym roku podatkowym, którego skutkiem jest podwyższenie podatku od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie. Na skutek zmiany wartości budowli zmienia się wysokość opodatkowania. Zgodnie z art. 6 ust 9 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek skorygowania deklaracji dotyczy wszystkich zdarzeń mających wpływ na wysokość opodatkowania w danym roku, a więc i tych, które spowodowały wzrost wartości budowli. W ocenie organu podatkowego podatnik jest zobowiązany w trakcie roku korygować podstawę do obliczenia podatku od nieruchomości od budowli istniejących w trakcie roku podatkowego, jeśli nastąpiło zdarzenie mające wpływ na wysokość tego podatku. Podstawę opodatkowania budowli stanowi wartość stanowiąca podstawę obliczenia amortyzacji na dzień powstania obowiązku podatkowego - zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Mając na uwadze powyższe Prezydent Miasta Wejherowa uznał, że w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym obowiązek podatkowy od zmodernizowanych budowli powstaje od następnego miesiąca następującego po miesiącu w którym zakończono modernizację, a podstawę opodatkowania stanowi wartość stanowiąca podstawę obliczenia amortyzacji na dzień zakończenia modernizacji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj