Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PO.43621/1/06/P
z 12 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO.43621/1/06/P
Data
2006.04.12



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
podział majątku dorobkowego


Pytanie podatnika
Czy podział majątku dorobkowego małżonków podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z dnia 02.02.2006 r. Nr PM 436/16-PCC/06 w przedmiocie udzielenia interpretacji w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnychorzeka odmawia zmiany przedmiotowego postanowienia uznając, iż zawarta w nim ocena prawna stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu jest prawidłowa.

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po rozpatrzeniu zażalenia Pana Ś. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z dnia 02.02.2006 r. Nr PM 436/16-PCC/06 stwierdza, że przedstawione stanowisko organuI instancji dotyczące zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Pan Ś. zarówno we wniosku o dokonanie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.11.2005 r. jak i w zażaleniu na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza Nr PM 436/16-PCC/06, bardzo wyczerpująco przedstawił stan faktyczny sprawy. Wynika z niego, że podział majątku dorobkowego nastąpi po połowie,natomiast była żona zrezygnuje ze swojej części majątku w zamian za mieszkanie stanowiące odrębną własność Pana Ś. Zdaniem Podatnika powyższy podział majątku nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w przedmiotowym postanowieniu stwierdza, że stanowisko Podatnika w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego nie jest prawidłowe.
W zażaleniu odwołujący się podnosi zarzut, iż odpowiedź organu I instancji jest ogólnikowa, gdyż powszechnie wiadomo, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności wymienione w tej ustawie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza co następuje:
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza wyczerpująco wyjaśnił, iż podział majątku dorobkowego obejmuje jedynie ten majątek, który został nabyty w trakcie trwania małżeństwa oraz objęty był w czasie jego trwania współwłasnością łączną i w takim zakresie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, organ I instancji prawidłowo stwierdził, iż nie można uznać za "podział majątku dorobkowego" umowy, na mocy której w zamian za mieszkanie stanowiące odrębną własność Podatnika, Jego była żona zrezygnuje ze swojego udziału w małżeńskim majątku dorobkowym.
Odwołujący się błędnie przyjął, iż podział majątku dorobkowego może obejmować lokal mieszkalny, który został nabyty po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej. Stanowi on bowiem odrębną własność Podatnika.
Odnosząc się do zarzutu, iż odpowiedź organu I instancji jest zbyt ogólnikowa, należy stwierdzić, iż organ podatkowy nie może oceniać skutków prawnych nie sprecyzowanej przez strony umowy, gdyż to strony decydują jaka będzie ostatecznie jej treść.
Katalog czynności podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych ma charakter zamknięty, nie może być interpretowany rozszerzająco, a treść nazwanych czynności cywilnoprawnych, wymienionych wyraźnie w ustawie, należy ustalać w odniesieniu do postanowień Kodeksu cywilnego.Zatem organ podatkowy I instancji słusznie zauważył, że jeżeli treść umowy przenoszącej własność nieruchomości lokalowej stanowiącej odrębną własność Podatnika będzie kwalifikowała ją jako jedną z czynności cywilnoprawnych enumeratywnie wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to będzie ona podlegała temu podatkowi.Mając powyższe na uwadze, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.

Na niniejszą decyzję służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Topolowa 5, wniesiona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj