Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieliczce
PR415/24/06/PD
z 10 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PR415/24/06/PD
Data
2006.05.10



Autor
Urząd Skarbowy w Wieliczce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
nagroda pieniężna
nagrody w konkursach
płatnik
wygrana
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy opodatkować przychody uzyskane z udziału w wyścigach psich zaprzęgów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity DZ. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.03.2006 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Pan... otrzymuje nagrody w formie rzeczowej i pieniężnej związane z udziałem w wyścigach psich zaprzęgów.
Urząd Gminy, za całokształt osiągnięć sportowych, przyznał mu nagrodę pieniężną, która wpłynęła na jego konto bankowe.
Podatnik otrzymał informację PIT 8C z wykazaną kwotą nagrody.
Pytanie podatnika:
– w jaki sposób należy opodatkować przychody uzyskane z udziału w wyścigach psich zaprzęgów?

Stanowisko podatnika:
Podatnik uważa, że nagrody uzyskane z udziału w wyścigach ,,psich zaprzęgów”, stanowią przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten w oparciu o art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% przyznanej nagrody.
Nie mają do niego zastosowania zwolnienia wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 6 i 6a oraz pkt 68.
Do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego obowiązany jest płatnik, co wynika z art. 41 ust. 4 w/w ustawy.
Kwotę pobranego podatku powinien on przekazać w terminie do dnia 20 następnego miesiąca na rachunek właściwego urzędu skarbowego, składając zbiorczą deklarację PIT 8A.
Otrzymanej nagrody nie powinien wykazywać w zeznaniu rocznym i płacić od niej podatku na zasadach ogólnych, gdyż nie łączą się z innymi przychodami.
OCENA STANOWISKA PYTAJĄCEGO:
Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm. - zwana dalej updof) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30, art. 30a-30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.
Źródła przychodów ustawodawca wymienia w art. 10 ust. 1 w/w ustawy, a wśród nich między innymi w pkt 9 inne źródła (...).
Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
Wysokość podatku od wygranych w konkursach, między innymi z zakresu sportu określa art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z wymienionym przepisem od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6,6a i 68 – w wysokości 10% wygranej lub nagrody.
Art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy stanowi iż wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio, telewizja) oraz w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.
Zryczałtowany podatek, o którym mowa wyżej, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.
Powyższy dochód (przychód) nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27.
Obowiązki płatników, dokonujących wypłat należności i świadczeń z wszelkich źródeł, zamieszczone są w rozdziale 7 (art. 31-42e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy płatnicy są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1.
Jeżeli przedmiotem:
1) wygranych (nagród), o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2,
2) świadczeń, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4 nie są pieniądze, podatnik jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej lub świadczenia.(art. 41 ust. 7).
W związku z art. 42 ust. 1 płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru. (PIT 8A).
Zgodnie z art. 42a ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. (PIT 8C).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca osiąga przychody związane z uczestnictwem w wyścigach psich zaprzęgów.Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (t. j. Dz. U. z 2001 r. Nr 81 poz. 889 ze zm.) jest to sport zaliczany do dziedziny - ,,sport psich zaprzęgów”.
Przychody te zaliczane są do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i są dwojakiego rodzaju:
– nagrody rzeczowe i pieniężne za udział w wyścigach, które zgodnie z ustawą o podatku dochodowym zalicza się do źródeł opodatkowanych, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 podatkiem zryczałtowanym 10%,
– nagrody pieniężne przyznane przez organy samorządu terytorialnego za szczególne osiągnięcia sportowe opodatkowane na zasadach ogólnych.
Do przychodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany ma zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68, jeżeli jednorazowa wartość tych nagród nie przekracza kwoty 760 zł.
W pozostałych przypadkach obowiązek poboru i przekazania podatku do właściwego urzędu skarbowego ciąży na organizatorach konkursów jako płatnikach.
Natomiast w przypadku gdy nagroda została przyznana i wypłacona przez Urząd Gminy za całokształt osiągnięć sportowych to urząd ten nie ma obowiązku poboru ani zaliczki ani zryczałtowanego podatku od tej wypłaty.
Obowiązek, wynikający z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sporządzenia i przekazania podatnikowi i urzędowi skarbowemu informacji (PIT-8C) płatnik wypełnił.
Do przychodu otrzymanego z Urzędu Gminy nie mają zastosowania zwolnienia, o których mowa w art. 21 ust. 1 :
- pkt 40a - gdyż wypłacającym nagrodę nie jest Polski Komitet Olimpijski,
- pkt 68 - gdyż nie jest to nagroda z tytułu udziału w konkursie z dziedziny sportu,
- pkt 115 – gdyż przewidziane jest tylko dla uczniów w oparciu o ustawę o systemie oświaty.
W związku z powyższym wartość otrzymanej nagrody pieniężnej należy uwzględnić w zeznaniu podatkowym, składanym zgodnie z art. 45 ustawy po zakończeniu roku podatkowego, w terminie przewidzianym w tym przepisie.
W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.
Powyższa interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie wiąże podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj