Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
LK-IV-4307/3/IN-US/06/MM
z 24 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
LK-IV-4307/3/IN-US/06/MM
Data
2006.07.24



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
aport
spółki
wkłady niepieniężne


Pytanie podatnika
Czy czynność polegająca na wniesieniu do spółki z o.o. wkładu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 2 pkt 4 upcc ?


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew z dnia 12 maja 2006r. Nr IV-2b/436c/2/06 uznając, że zażalenie na to postanowienie - wniesione przez Pana - zasługuje na uwzględnienie.

Pismem z dnia 14 lutego br. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew o dokonanie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej (Op). Z zawartego we wniosku stanowiska podatnika wynika, że czynność polegająca na wniesieniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa - nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r., poz. 399 ze zm.)(upcc). Zgodnie z tym przepisem, nie podlegają opodatkowaniu czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

W wydanym na podstawie art. 14 § 4 Op postanowieniu z dnia 12 maja 2006r., Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew uznał ww. stanowisko -za nieprawidłowe. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ podatkowy stwierdził, że przedmiotem opodatkowania w niniejszej sprawie jest umowa spółki a nie czynność wniesienia wkładu. Ponadto w przedstawionym stanie faktycznym nie ma zastosowania art. 2 pkt 4 upcc, gdyż czynność polegająca na wniesieniu przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego, jako aportu do spółki nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2004r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. Nr 14, poz. 113 ze zm.).

Po zapoznaniu się z zażaleniem z dnia 20 maja br., przeanalizowaniu stanu faktycznego wynikającego z przedmiotowej sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera własnych definicji dotyczących czynności podlegających opodatkowaniu. Biorąc pod uwagę jej zakres i wielokrotne odwoływanie się do pojęć prawa cywilnego - zastosowanie znajdują tu w szczególności odpowiednie postanowienia Kodeksu cywilnego (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r., Dz. U. Nr 16, poz. 94 ze zm.)(kc), a w przypadku opodatkowania spółek - także Kodeksu spółek handlowych (ustawa z dnia 15 września 2000r., Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.)(ksh). Dla określenia czy dana czynność prawna podlega opodatkowaniu istotne jest dokonanie analizy i oceny stosunku prawnego łączącego strony.

Spółka z o.o. jest spółką handlową o kapitałowym charakterze, mającą osobowość prawną, działającą w oparciu o kapitał zakładowy podzielony na udziały. Wysokość kapitału zakładowego powinna być określona w umowie spółki. Wkłady wspólników stanowią ekwiwalent obejmowanych w spółce udziałów.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki (akty założycielskie jednoosobowych spółek kapitałowych) oraz ich zmiany, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k, ust.2 upcc). Podstawę opodatkowania powyższych czynności stanowi wartość kapitału zakładowego lub wartość, o którą podwyższono ten kapitał (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a,b upcc). Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności (art. 3 ust. 1 pkt 1 upcc).

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem organu odwoławczego, brak jest podstaw do uznania wniesienia wkładów jako "czynności technicznej", odrębnej od podlegającej opodatkowaniu umowy spółki lub jej zmiany.

Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwolnione są od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. W piśmie z dnia 14 lutego br. podatnik wniósł również o interpretację dotyczącą zastosowania ww. zwolnienia. W uzupełnieniu wniosku z dnia 12 maja br. jednoznacznie stwierdził, że przedmiotowy aport nie będzie przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 kc. W postanowieniu z dnia 16 maja br. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, z którego wynika, że przedmiotowy aport jest zwolniony z podatku od towarów i usług.Spełnienie przez wspólnika przesłanek tego zwolnienia wypełnia dyspozycję art. 2 pkt 4 upcc.
Biorąc pod uwagę powyższe Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi postanawia, jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj