Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
I-2/443-8/06/DD
z 26 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/443-8/06/DD
Data
2006.04.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
import towarów
przedmiot opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy transakcja zakupu maszyn znajdujących się na Tajwanie, których właścicielem jest firma belgijskabędzie dla podatnika WNT?


Pismem z dnia 26.01.2006r. (złożonym w tut. Urzędzie dnia 30.01.2006r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie. W dniu 19.04.2006r. na wezwanie tut. organu nr I-2/443-8/06/DD z dnia 5.04.2006r. wpłynęło uzupełnienie wniosku Podatnika.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie:

Spółka jest w trakcie finalizowania zakupu maszyn do produkcji elementów betonowych. Sprzedawcą jest firma z Belgii, natomiast maszyny znajdują się na Tajwanie i stamtąd będą transportowane do Polski na zlecenie Spółki. Transport z Tajwanu odbędzie się drogą morską, a jego realizacja zostanie zlecona Firmie X w Polsce. Odprawa celna dokonana zostanie przez spółkę lub firmę przewozową X. Zdaniem Spółki transakcja ta będzie stanowiła wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zgodnie z art. 7 ust. 8 ustawy o podatku VAT.

Stanowisko Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w sprawie:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2. eksport towarów,
3. import towarów,
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku VAT, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Z przepisu tego wynika, że rozpoczęcie wysyłki ma być na terytorium państwa członkowskiego.

W przedstawionej przez spółkę sytuacji towar nie jest wysyłany ani transportowany z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju, w związku z czym nie mamy tu do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. Opisana transakcja odpowiada ustawowym warunkom importu towarów.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o podatku VAT przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Stanowisko Podatnika, że zastosowanie miałby w tym wypadku art. 7 ust. 8 ustawy o podatku VAT (zgodnie, z którym w przypadku, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach) byłoby prawidłowe, gdyby firma belgijska dokonała zakupu towaru na Tajwanie. Miałyby wówczas miejsce dwie dostawy towarów, co jednak nie zmieniłoby faktu iż spółka dokona importu towarów na terytorium Polski, a nie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 cytowanej ustawy interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika i inkasenta, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj