Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
PO I 415/29/06
z 4 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO I 415/29/06
Data
2006.05.04



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dopłata
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenia rzeczowe
świadczenie pieniężne


Pytanie podatnika
Czy jest świadczeniem rzeczowym korzystającym ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych zwrot kosztów zakupu towaru poniesionych przez pracownika i udokumentowany fakturą VAT?


Na podstawie:

  • art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy, po rozpatrzeniu wniosku Urzędu Gminy J. z dnia 23.03.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko strony przedstawione we wniosku.

Wnioskiem z dnia 23.03.2006 r. strona zwróciła się o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w oparciu o ustawę z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Przedmiotem jej miała być odpowiedź na zapytanie, czy jest świadczeniem rzeczowym korzystającym ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych zwrot kosztów zakupu towaru poniesionych przez pracownika i udokumentowany fakturą VAT. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pracownicy Urzędu Gminy za własne środki pieniężne zakupią towary za kwoty nieprzekraczajace 380 zł. Zakup towaru zostanie udokumentowany fakturą VAT. Wydatkowana przez pracownika kwota zostanie zwrócona po przedstawieniu faktury i po potwierdzeniu na liście zbiorczej odbioru towaru.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy uznał, iż strona jest uprawniona do złożenia przedmiotowego wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stosowanie do art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi nie mogą być rzeczowymi świadczeniami. Świadczeniem "rzeczowym" jest świadczenie o charakterze materialnym - nieodpłatnym, odpłatnym bądź częściowo odpłatnym. Dopłaty, dofinansowanie czy refundacja wydatków poniesionych przez pracownika jest świadczeniem pieniężnym pracodawcy. Wszelkie wypłaty pieniężne ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych na poczet pokrycia wydatków poniesionych przez pracownika nie korzystają więc ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust.1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj