Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łańcucie
U.S.IA/1/415/3-IP/2006
z 19 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.IA/1/415/3-IP/2006
Data
2006.04.19



Autor
Urząd Skarbowy w Łańcucie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
Fundusz Pracy
pomoc finansowa
rozpoczęcie działalności gospodarczej
wyposażenie
źródło finansowania


Pytanie podatnika
Czy w oparciu o zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istnieje prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków na zakup wyposażenia sklepu, poniesionych ze środków uzyskanych w ramach jednorazowej pomocy z Funduszu Pracy?


Działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 121, art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

w związku ze złożonym w dniu 8.03.2006 r. wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług rozstrzygając kwestię podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego i wydatków na wyposażenie sklepu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, postanawia uznać, iż stanowisko przedstawione w przedmiotowej sprawie w części dotyczącej zakwalifikowania w koszty uzyskania przychodów zakupu wyposażenia (rzeczowych składników majątku), sfinansowanego ze środków jednorazowej pomocy z Funduszu Pracy, w świetle przepisów prawa podatkowego jest prawidłowe.

Dnia 8.03.2006 r. pani Monika K., działając na podstawie art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, wniosła pismo z zapytaniem co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług. Niniejsze postanowienie dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych i rozstrzyga kwestię zakwalifikowania w koszty uzyskania przychodu wydatków na zakup wyposażenia (rzeczowych składników majątku). Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej odzieży. Dla potrzeb podatku dochodowego pani Monika K. prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, a zatem dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowane są na zasadach ogólnych. W dniu 14.12.2005 r., tj. w okresie, gdy posiadała status bezrobotnego, Starosta przyznał podatniczce jednorazowo środki z Funduszu Pracy w kwocie 11.500,00 zł na podjęcie działalności gospodarczej z przeznaczeniem na sfinansowanie wyposażenia sklepu i zakup samochodu dostawczego. Środki te zostały przekazane przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, tj. przed 10.01.2006 r. Wypłata środków nastąpiła na bazie zawartej ze Starostą umowy, podstawą której była między innymi ustawa z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 ze zm.). Po dniu 10.01.2006 r. nastąpiło wykorzystanie przedmiotowych środków, w wyniku czego dokonano zakupu zarówno samochodu jak i wyposażenia lokalu. W świetle powyższego, w odniesieniu do podatku dochodowego od osób fizycznych pani Monika K. postawiła pytanie: czy w oparciu o zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istnieje prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków na zakup wyposażenia sklepu, poniesionych ze środków uzyskanych w ramach jednorazowej pomocy z Funduszu Pracy. W przedstawionym przez siebie własnym stanowisku podatniczka uznała, iż ma prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych między innymi na zakup wyposażenia sklepu, gdyż składniki te będą służyły w prowadzonej działalności gospodarczej i będą związane z uzyskiwanym przychodem.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie stwierdza, że:

Przedmiotowa pomoc finansowa przyznana została podatniczce na podstawie ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 ze zm.). Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (...). W aspekcie powyższego uznać należy, że przyznane jednorazowe środki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Odnosząc się do zapytania strony w części dotyczącej zakwalifikowania w koszty uzyskania przychodów wydatków sfinansowanych z ww. środków, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie informuje, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie ma art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Nie ma zatem przeszkód, aby do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej zaliczyć wydatki sfinansowane ze środków Funduszu Pracy na zakup wyposażenia (rzeczowych składników majątku, niezaliczonych, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do środków trwałych). Wydatki poniesione na ten cel, jako nie wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj