Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/021/443/35/06/IW
z 10 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/021/443/35/06/IW
Data
2006.07.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
obowiązek instalacji kasy rejestrującej
usługi
usługi naprawy pojazdów samochodowych


Pytanie podatnika
Czy w opisanym przypadku nastąpi obowiązek instalacji kasy rejestrującej?


POSTANOWIENIENa podstawie:art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 19.05.2006r. przez Pana ........ dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE W dniu 19.05.2006r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek złożony przez Pana ......... w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej.

Przedstawiono w nim następujący stan faktyczny: wnioskodawca wykonuje usługi motoryzacyjne - naprawy samochodów ciężarowych. Wiąże się to z koniecznością zakupu różnych części do napraw. Ostatnie rozporządzenie Ministra Finansów z 28 marca 2006r. wprowadza obowiązek instalacji kas, bez względu na obroty, u podatników dokonujących między innymi dostaw części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych.Wystawiając fakturę na klienta Wnioskodawca wycenia wartość wykonanej usługi razem z zamontowanymi częściami, np. naprawa samochodu - wymiana układu hamulcowego, czy wymiana drążka kierownicy, wymiana amortyzatorów. W ramach wykonanej usługi dokonuje dostaw części samochodowych. Na fakturze nie specyfikuje wartości części zużytych do naprawy. Pan ........... pyta: czy w tej sytuacji zaistnieje obowiązek założenia kasy fiskalnej od 1 września 2006r.? Zdaniem Wnioskodawcy nie zaistnieje taki obowiązek od 1 września 2006r., gdyż przedmiotem dostawy jest usługa a nie dostawa części.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Zgodnie z § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375 ze zm.) zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 oraz § 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy dostawie: silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3). Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 kwietnia 2006r., z wyjątkiem przepisu § 4 pkt 4 - 7, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2006r. Zatem z powyższego wynika, że dostawcy części samochodowych wymienionych w wyżej zacytowanym przepisie zobowiązani są od 1 września 2006r. do ewidencjonowania kwot obrotu i podatku należnego przy pomocy kas fiskalnych. Zaznaczyć należy, że to strony określają w zawartych umowach cywilnoprawnych co jest przedmiotem umowy sprzedaży. Obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy. Zatem, jeżeli Wnioskodawca, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej, świadczy usługę naprawy samochodu przy wykonaniu której zużywa części uprzednio zakupione z zamiarem ich wykorzystania przy świadczonej usłudze, to należy uznać, iż w takim przypadku ma miejsce świadczenie usługi a nie dostawa towaru. W związku z powyższym w takim przypadku nie będzie miał zastosowania przepis § 4 pkt 4 ww. rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Zatem stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe. Wobec powyższego należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.Złożenie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj